Ilustračný obrázok k článku POZOR, pokuty nebude rozdávať len polícia: Od SOBOTY ju môžete dostať od mesta či obce!
Zdroj: TASR/František Iván , Milan Hanzel/Dnes24.sk

POZOR, pokuty nebude rozdávať len polícia: Od SOBOTY ju môžete dostať od mesta či obce!

Zle ste zaparkovali, či odstavili auto tam, kde sa nemá, ale "nevymákli" vás policajti? Ešte sa netešte, že ste vyviazli bez pokuty. Po novom tak môže urobiť obec!

han Zo Slovenska
han Zo Slovenska

POZOR, pokuty nebude rozdávať len polícia: Od SOBOTY ju môžete dostať od mesta či obce!

Zle ste zaparkovali, či odstavili auto tam, kde sa nemá, ale "nevymákli" vás policajti? Ešte sa netešte, že ste vyviazli bez pokuty. Po novom tak môže urobiť obec!

Ilustračný obrázok k článku POZOR, pokuty nebude rozdávať len polícia: Od SOBOTY ju môžete dostať od mesta či obce!
Zdroj: TASR/František Iván , Milan Hanzel/Dnes24.sk

Ministerstvo vnútra SR informuje o novinke, ktorá nadobudne platnosť už 1. mája, čiže túto sobotu. Porušenie zákazu zastavania a státia budú môcť pokutovať aj obce.

Príde do schránky

„Mestá a obce získajú od mája novú možnosť sankcionovať držiteľov vozidiel za porušenie zákazu zastavenia a státia. Budú môcť zasielať rozkazy s pokutou priamo na adresu držiteľa vozidla bez nutnosti prejednávať toto porušenie osobne s vodičom. Túto možnosť mala doteraz len Polícia SR,“ píše sa na sociálnej sieti polície či webe rezortu vnútra.

Uvádza to novela zákona o cestnej premávke, ktorá rozširuje právomoc obcí kontrolovať porušenie týchto deliktov prostredníctvom objektívnej zodpovednosti držiteľa vozidla. Poslanecký návrh novely zákona schválila Národná rada SR v marci.

Výška pokuty

Ministerstvo pridáva aj sadzobník pokút a ďalšie vysvetlenia ku kompetenciám, ktoré budú spadať pod mestá a obce.

 • Výška sankcie v tomto režime je pevne daná zákonom sumou 78 eur.
 • Ak držiteľ pokutu uhradí do 15 dní od doručenia rozkazu, stačí, že uhradí dve tretiny z tejto sumy, teda 52 eur.
 • Za neoprávnené parkovanie na mieste vyhradenom pre osoby so zdravotným postihnutím (ako aj na železničnom priecestí, v podjazde a v tuneli a vo vzdialenosti kratšej ako 15 m pred a za nimi) je sankcia 198 eur, z nej dve tretiny sú132 eur.
 • Príjem z pokuty bude patriť obci.

Blokové a riadne konanie

 • Pokuty za nesprávne zastavenie a státie v blokovom konaní a v riadnom konaní ani možnosť použiť „papuču“ sa v tejto súvislosti nemenili. (Obecná polícia môže prejednať priestupok vodiča iba v blokovom konaní, v riadnom konaní je to iba v právomoci PZ.)
 • V blokovom konaní je pokuta max. 50 eur, resp. max. 150 eur za parkovanie na mieste pre osoby so zdravotným postihnutím.
 • V riadnom konaní je pokuta max. 100 eur, resp. 60 až 300 eur a zákaz činnosti do 2 rokov za parkovanie na mieste pre osoby so zdravotným postihnutím.

Čo tak si prečítať ďalšie články?

Čo budú robiť?

Mestám a obciam pribudnú kompetencie, pod ktoré spadajú tieto body:

 • zadokumentovanie porušenia povinnosti držiteľa vozidla technickými prostriedkami (zákaz zastavenia a státia)
 • vydanie rozkazu o pokute
 • prijatie a vybavenie prípadne podaného odporu
 • rozhodovanie v konaní o správnom delikte po podanom odpore

Odvolacie konanie proti rozhodnutiu obce vydanom po podaní odporu proti rozkazu bude viesť príslušný orgán Policajného zboru.

Dôvody zmeny

„Obec doteraz nemohla vyhotovovať dôkazy ani vydávať rozhodnutia vo veci správnych deliktov držiteľa vozidla v rámci objektívnej zodpovednosti. Vyvodzovanie subjektívnej zodpovednosti vodiča vozidla (aj pomocou „papúč“) je časovo, personálne a finančne nákladné, často bez žiaduceho výsledku. Policajný zbor zas nemá dostatočné personálne ani technické kapacity na riešenie všetkých deliktov v statickej doprave," uvádza polícia.

Téma rezidenti

Rezort vnútra pripomína, že značné množstvo predovšetkým okresných a krajských miest v poslednom období začalo riešiť problematiku parkovania rezidentov. Stanovili pravidlá a realizovali príslušné dopravné značenie, avšak nemajú kompetencie na výkon kontroly rešpektovania týchto pravidiel formou objektívnej zodpovednosti. Vďaka novele zákona o cestnej premávke, sa to zmení.

FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Udalosti na Slovensku

POZOR NA OBJEKTÍVNU ZODPOVEDNOSŤ, RADŠEJ SA JEJ VYHNITE DODRŽIAVANÍM PREDPISOV

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Tuesday, April 27, 2021
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín