han Správy

Ste pracujúci a nakazili ste sa koronavírusom? Môžete dostať úrazový PRÍPLATOK!

Vláda chce spružniť proces priznávania úrazového príplatku v prípadoch ochorenia COVID-19. Kto by mal mať na neho právo?

Ilustračný obrázok k článku Ste pracujúci a nakazili ste sa koronavírusom? Môžete dostať úrazový PRÍPLATOK!
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Nárok na „penieze“ by mal taký zamestnanec, ktorý je počas krízovej situácie uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu ochorenia COVID-19 a ktorému zamestnávateľ potvrdí, že ochorenie vzniklo pri práci, kde je preukázateľný kontakt s týmto ochorením alebo s infekčným materiálom.

Koľko by to bolo?

Vtedy sa splní podmienka uznania choroby z povolania a zamestnanec dostane príplatok vo výške 25 % denného vymeriavacieho základu. Tým pádom mu bude spolu s náhradou príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca poskytnutých 80 % jeho hrubého príjmu.

Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorý vláda v stredu schválila a posunula na prerokovanie do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

„Úrazový príplatok slúži na nivelizovanie rozdielu medzi príjmom zo zárobkovej činnosti pred vznikom choroby z povolania a nemocenského, respektíve náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca,“ odôvodnil rezort v materiáli.

Vymaže sa rozdiel?

Cieľom je teda dorovnať rozdiel v príjme zamestnanca spôsobený chorobou alebo úrazom, ktoré vznikli pri výkone zárobkovej činnosti u zamestnávateľa úrazovo poisteného. Ako poznamenal rezort, uznávanie choroby z povolania je vo všeobecnosti zdĺhavým a administratívne náročným procesom. Okruh dotknutých zamestnancov sa však v dôsledku zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie zväčšuje, preto vláda navrhuje, aby pri posúdení nároku na úrazový príplatok stačilo potvrdenie zamestnávateľa, že choroba vznikla v súvislosti s jeho zamestnaním.

Len s podozrením neuspejete

Ako zdôraznil rezort v materiáli, právna úprava sa nebude vzťahovať na zamestnancov, ktorí majú diagnostikované podozrenie na ochorenie COVID-19. „Nárok na úrazový príplatok s použitím tejto fikcie vznikne za predpokladu, že zamestnanec je uznaný za dočasne práceneschopného počas krízovej situácie. Tento nárok mu bude trvať aj po skončení krízovej situácie, a to až do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti,“ spresnil rezort.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM