han Rôzne

Ste zvedaví, o koľko sa vám v januári ZVÝŠI dôchodok? TAKTO sa to dozviete HNEĎ

Dôchodcovia dostanú v novom roku vyššie dôchodky. Sociálna poisťovňa (SP) im ich prepočíta a zvýši o 1,3 % automaticky, o zvýšenie teda nemusia osobitne žiadať. Koľko to bude?

Ilustračný obrázok k článku Ste zvedaví, o koľko sa vám v januári ZVÝŠI dôchodok? TAKTO sa to dozviete HNEĎ
Zdroj: www.pixabay.com

Narastú všetky dôchodkové dávky. Tých bolo k 31. októbru tohto roka dokopy viac než 1,7 milióna a dostávalo ich zhruba 1,4 milióna dôchodcov.

Vyšší dôchodok

Vyšší dôchodok dostanú v januárových výplatných termínoch, SP im pošle aj písomné rozhodnutie. Informovala o tom hovorkyňa SP Zuzana Dvoráková.

Iný mechanizmus valorizácie však platí pri minimálnych dôchodkoch. „Pre tento druh dôchodku platí zo zákona osobitný mechanizmus. Valorizácia sa ich teda priamo netýka. Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2022 valorizuje (teda zvyšuje o 1,3 %) jeho pôvodne vypočítaný dôchodok,“ vysvetlila Dvoráková s tým, že SP ho porovná s výškou poberaného minimálneho dôchodku.

Ak je jeho pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálna penzia. Je to pre neho výhodnejšie.

Sumu zvýšenia dôchodku si môžu dôchodcovia informatívne vypočítať aj prostredníctvom kalkulačky na webovej stránke SP.

Výhodnejší dôchodok

Zároveň platí, že suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2022 nemení. Ak bude po zvýšení (valorizácii) penzie jej suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára 2022, nárok na minimálny dôchodok zaniká a SP bude dôchodcovi vyplácať jeho valorizovaný dôchodok. Ten bude totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Hovorkyňa to ilustrovala na príklade dôchodcu, ktorý do konca roka poberal minimálny dôchodok (334,30 eura), pričom suma jeho starobného dôchodku k tomuto dátumu bola 285,10 eura.

„Od 1. januára 2022 sa mu zvýšil – valorizoval – jeho starobný dôchodok o 3,80 eura na sumu 288,90 eura. Táto suma je nižšia ako suma minimálneho dôchodku. Preto tomuto dôchodcovi naďalej aj od 1. januára 2022 patrí minimálny dôchodok v sume 334,30 eura, ktorý je pre neho aj výhodnejší,“ vysvetlila Dvoráková.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM