Svet Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Čaputovej rúško - na smiech alebo na obdiv?

Fotky slovenskej prezidentky v deň, keď vymenovala novú vládu Igora Matoviča, obleteli svet a vyvolali vášnivé debaty. Dôvodom nie je politika, ale fialové rúško Zuzany Čaputovej.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Čaputovej rúško - na smiech alebo na obdiv?
4
Galéria
Zdroj: TASR

Oblečenie slovenskej hlavy štátu púta pozornosť od prvého okamihu jej zvolenia do funkcie. Verejnosť jej šaty a celkový imidž rieši, hoci sa na túto tému viedli aj siahodlhé debaty, či to nie je príliš povrchné a prečo niekto neposudzuje módu mužov – politikov.

Z prezidentského paláca však prišlo viackrát vysvetlenie, že tvorcovia šiat pani prezidentky do nich vkladajú aj určitú symboliku a chcú prezentovať slovenský odevný dizajn a vkus. Nuž, teraz sa to podarilo dokonale.

Móda zn. Koronavírus

Viacero portálov po celom svete publikovalo fotky, na ktorých slovenská prezidentka menuje do úradu novú vládu Igora Matoviča: “Zuzana Čaputová bola počas slávnostnej ceremónie dokonale farebne zladená – od hlavy až po päty, vrátane rúška na tvár,” píše americký portál Huffpost.

Všíma si, že prezidentka mala v rovnakej bordovej farbe ušité nielen šaty, ale aj rúško na tvár. “Jej farebne zladené oblečenie ešte viac vyniklo, keďže zvyšní členovia vlády mali na ústach len bežné modré rúška bez ohľadu na farbu ich oblečenia.”

“Slovenská prezidentka predviedla módu v štýle koronavírusu a šokovala svet,” píše fínsky portál is.fi.

Pochvalne uvádza, že Zuzana Čaputová sa nevzdáva svojho štýlu ani v mimoriadnej situácii a jej rúško pritiahlo celosvetovú pozornosť. Cieľom však nemalo byť farebné zladenie, ale upozornenie na potrebu byť zodpovedný a chrániť sa v čase pandémie.

Americký portál Huffpost však nemá pre túto “módu” pochopenie. Vzhľad Zuzany Čaputovej prirovnáva k seriálu Príbeh služobníčky. “Je to trochu rozpačité a trochu, nuž, šik?” Kladie si autor článku rečnícku otázku.

Má rúško zmysel?

Americký portál odráža prístup mnohých Američanov k aktuálnej pandémii koronavírusu, ktorý je v porovnaní s krajinami strednej Európy priepastne iný.

Mnoho Američanov si odmieta pripustiť vážnosť situácie a naďalej sa snažia žiť tak, akoby sa nič nedialo (hoci postoje v jednotlivých štátoch a mestách sú rozdielne).

Preto aj Huffpost v článku o zladení oblečenia Zuzany Čaputovej na záver uvádza: “Pripomíname, že netreba nosiť na tvári rúško, ak nie ste chorí.” To je v ostrom protiklade s aktuálnou politikou mnohých európskych krajín.

Huffpost zároveň kriticky dodáva, že slovenskí politici na fotke nedodržiavajú odporúčané vzdialenosti, keďže pózujú na skupinovej fotke.

Iný americký portál, Breitbar, si tiež v článku všíma rúško slovenskej prezidentky, ale jeho nosenie už komentuje komplexnejšie: “V súvislosti s nosením rúška sa vedú debaty o tom, do akej miery to má zmysel. Podľa niektorých názorov vás pred koronavírusom môžu ochrániť len respirátory N95… iní však poukazujú na to, že podľa viacerých štúdií aj nosenie obyčajných rúšok (ak ich má aspoň 80 percent populácie) pomáha potlačiť šírenie chrípky.”

Menovanie vlády Igora Matoviča
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie