rbt Svet Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Chceli vytlačiť falošné eurá za pol miliardy, skončili v base!

Súd v Olomouci odsúdil päť mužov z Česka a Slovenska napojených na taliansku zločineckú organizáciu.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Chceli vytlačiť falošné eurá za pol miliardy, skončili v base!
Zdroj: Pixabay

Olomoucký krajský súd vyhlásil rozsudok v medzinárodnej kauze falšovania peňazí.

Chceli tlačiť peniaze

Muži z Českej republiky a Slovenska s napojením na taliansku zločineckú organizáciu sa chystali vytlačiť eurobankovky v nominálnej hodnote 500 miliónov eur,“ informuje ČTK.

Výrobu bankoviek sa im nepodarilo spustiť, keďže časť organizácie zadržala slovenská polícia. Súd sa prípadom zaoberal vyše dvoch rokov.

Pojednávanie komplikovalo množstvo obžalovaných aj medzinárodný presah prípadu,“ uvádza tlačová agentúra.

Za falšovanie bol odsúdený Slovák Roman Repa spoločne s ďalšími štyrmi mužmi z Česka. Ako členovia organizovanej skupiny s medzinárodným presahom dostali šesť až desať rokov väzenia. Ďalšieho obvineného Slováka súd oslobodil.

Pôsobili vo viacerých krajinách

V prípade falšovania eurobankoviek boli páchatelia podľa obžaloby napojení na taliansku zločineckú organizáciu, ktorá sa zaoberala dovozom falošných peňazí. „Pôsobila nielen v Taliansku, ale aj v Maďarsku a najmä na Slovensku,“ uvádza ČTK.

Dvaja z obžalovaných skupine v Česku ponúkli na prenájom tlačiareň v Dolnej Čermnej. „Taliani však boli v októbri 2014 zadržaní na Slovensku a výroba sa už nespustila,“ povedal žalobca.

Časť obžalovaných vinu odmietala. Obhajovali sa napríklad tým, že rokovali iba o tlači reklamných letákov a spoločné kontakty mali iba kvôli pôžičkám peňazí.

Neprehliadnite:

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM