Svet Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Ktoré štáty zavreli hranice a kde ľudia nemôžu na ulicu?

Koronavírus prinútil väčšinu európskych krajín uzavrieť sa a nevpúšťať na svoje územie cudzincov. Platí to aj o Slovensku a o chvíľu sa môžu uzatvoriť všetky európske hranice.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Ktoré štáty zavreli hranice a kde ľudia nemôžu na ulicu?
31
Galéria
Zdroj: TASR

Európa sa stala hlavným centrom vyčíňania koronavírusu. Najväčšou obeťou zostáva Taliansko, kde sa počet infikovaných a mŕtvych zvyšuje každým dňom.

Aktuálne si tam vírus vyžiadal viac ako 1809 obetí. Situácia sa prudko zhoršuje aj v Španielsku, ktoré počíta už viac ako 90 mŕtvych. Mnohé krajiny zatvárajú hranice, školy, bary a v niektorých krajinách už platí aj obmedzenie vychádzania na ulicu.

Slovensko ide vzorom

“Dánsko, Poľsko, Česko a Slovensko sa izolovali kvôli koronavírusu. Malo by rovnako postupovať aj Rumunsko?” Znie názov článku na rumunskom portáli romania-insider.com.

Autor dáva odpoveď, že áno a predpokladá, že sa tak v najbližších hodinách, či dňoch aj stane. Zároveň rekapituluje opatrenia, ktoré už prijali jednotlivé európske krajiny.

“Dáni uzatvorili hranice už v sobotu na obed. Letecká, železničná a automobilová doprava sa úplne alebo čiastočne zastavila, aby sa spomalilo šírenie koronavírusu,” píše romania-insider.com.

Do Dánska sa momentálne nedostane žiadny cudzinec, ktorý na to nemá vážny dôvod. V krajine, ktorá má porovnateľný počet obyvateľov ako Slovensko, majú už viac ako 800 nakazených.

Portál uvádza, že rovnaké opatrenia zaviedli aj Poliaci a chcú ešte pritvrdiť. Zatvoria sa reštaurácie, bary, kasína, niektoré obchody a každý Poliak, ktorý sa vráti zo zahraničia, pôjde povinne do dvojtýždňovej karantény.

“Slovensko uzatvára medzinárodné letiská a zastavuje všetku medzinárodnú dopravu. Česko nevpustí na svoje územie žiadnych cudzincov okrem tých, ktorí majú na jeho území povolenie na pobyt,” informuje romania-insider.com.

Tvrdé opatrenia fungujú v Španielsku, kde ľudia môžu opúšťať svoje domovy len s cieľom nakúpenia potravín a liekov, alebo keď idú do práce, či do nemocnice. To isté platí v Taliansku.

Briti konajú naopak

“Rumunsko môže zaviesť rovnaké opatrenia každým dňom,” uvádza autor článku. V krajine by malo byť podľa posledných údajov 123 nakazených, ale číslo sa neustále môže zvyšovať. Rizikom je najmä 1,3 milióna Rumunov, ktorí pracujú alebo pracovali v Taliansku a teraz by sa mohli chcieť vrátiť domov.

Portál zároveň uvádza, že britská vláda sa rozhodla postupovať v čase koronavírusu úplne inak ako zvyšok Európy. V Londýne sú presvedčení, že masívne rozšírenie infekcie je nevyhnutné a dokonca aj žiaduce, pretože si tak obyvateľstvo vytvorí kolektívnu imunitu. Briti by tak údajne mohli byť lepšie pripravení na prípadný návrat koronavírusu na jeseň.

Autor však zároveň pripomína, že nie každá krajina si môže dovoliť takto uvažovať: “Británia má prvotriedne zdravotníctvo, zatiaľ čo rumunské nemocnice sú, jemne povedané, veľmi neuspokojivé.”

Preto v prípade masívneho rozšírenia vírusu by rumunské nemocnice nezvládli okamžitý nával pacientov, čím by sa zvýšila ich úmrtnosť. To isté sa už teraz deje v Taliansku, kde lekári hovoria o vojnovej medicíne.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM