Svet Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Najkrajší francúzsky pes je slovenský kopov!

Táto sučka je nielen krásna, ale aj super inteligentná a učenlivá, čo ocenili aj medzinárodní porodcovia. Jej šťastný majiteľ hrdo uvádza, že vie aj otvoriť dvere.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Najkrajší francúzsky pes je slovenský kopov!
Zdroj: Jerome Raymond FB

Ešte začiatkom marca, keď koronavírus len naberal na sile, sa vo Francúzsku organizovali aj hromadné podujatia, napríklad súťaž krásy psov.

Porotcov v Paríži očarila sučka slovenského kopova menom Mistike. O jej schopnostiach a tiež skvelom slovenskom plemene píše fracúzsky portál L’Essor Savoyard.

Šampiónka zo Slovenska

“Mistike, lovecký pes slovenského pôvodu, očarila parížskych porotcov na súťaži krásy psov v rámci poľnohospodárskej výstavy a získala tretie miesto,” píše L’Essor Savoyard.

Zdôrazňuje, že Mistike bola vysoko hodnotená ako jeden z najkrajších psov vo svojej kategórii a nie je to jej prvý úspech na podobnej súťaži.

“Mistike zjavne vie, ako zaujať. Už v roku 2019 sa stala francúzskou šampiónkou krásy i schopností. Jej výkony v teréne jej zabezpečili aj šieste miesto na svetovej súťaži na Slovensku. Bola po rokoch prvým psom z Francúzska, ktorý sa na tejto súťaži zúčastnil,” uvádza portál.

Náročná príprava

Majiteľom Mistike je Jérôme Raymond (34). Pre portál prezrádza, že mal vždy slabosť na psy a obzvlášť na lovecké plemená. A tak si zaobstaral Mistike. “Bol to jeho prvý slovenský kopov, čo je ikonické slovenské plemeno,” dodáva L’Essor Savoyard. Pridáva aj chovateľove slová, ktoré toto plemeno vychvaľujú.

“Sú veľmi blízke človeku a veľmi inteligentné. Mistike dokáže aj otvárať dvere,” hovorí Jérôme s úsmevom. Dodáva, že čoskoro začal so svojou sučkou trénovať a nechával ju stopovať diviačiu stopu, čo má v génoch.

Pre portál priblížil prípravu na psiu súťaž a prezradil, že so svojou sučkou musel nabehať dlhé kilometre, aby ju dostal do špičkovej formy. Učil ju kráčať, pózovať a dovoliť porotcom, aby ju prezerali. Vzhľadom na jej úspechy to zjavne stálo za to.

“Súťaže sú v prvom rade o radosti, nie je to vôbec o peniazoch,” cituje jeho slová francúzsky portál. Jérôme to berie ako výnimočnú chvíľu a moment víťazstva, ktoré môže zdieľať so svojím milovaným psom.

Rýchle správy

Najčítanejšie