Monika Hanigovská Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Neodmietajme karantény a vakcíny, inak prídu ďalšie epidémie!

Vladimír Krčméry za hranicami otvoril tému, ktorá sa čoraz viac skloňuje, a tou je očkovanie detí proti koronavírusu.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Neodmietajme karantény a vakcíny, inak prídu ďalšie epidémie!
Zdroj: TASR/AP , TASR/Martin Baumann

Situácia ohľadom korony je na Slovensku stále vážnejšia, a to si pozorne všímajú i naši susedia. Česká redakcia si preto do štúdia pozvala odborníka na tropické choroby, Vladimíra Krčméryho, ktorého vnímajú ako špičku v obore.

Profesor medicíny a farmakológie u nich začal hneď zostra a pre CNN Prima NEWS otvoril aj citlivú tému očkovania detí.

Povinné očkovanie

Slovensko nám čoraz viac tmavne, a preto redakcia nečakala a obrátila sa na neho s otázkou, či by nám tento vývoj pomohlo zvrátiť povinné očkovanie. Krčméry hneď na začiatku zdôraznil, že sú krajiny, ktoré k tomu nemajú ďaleko, no Slovensko je podľa jeho slov v tomto iné.

„Na Slovensku je taká atmosféra, že keď hovoríte o povinnom očkovaní či testovaní, okamžite začne revolúcia, opozícia skritizuje vládu a tá padne. Ľudia vyjdú na ulicu a bude ešte viac pacientov. Na každú demonštráciu chodia väčšinou ľudia, ktorí sú neočkovaní a nenosia rúška. Keď na nej totiž máte rúško, nemôžete na nikoho pokrikovať. Rúška sú na demonštráciách v úvodzovkách škodlivé, pretože nemôžete prejaviť tú takzvanú demokratickú emóciu. To je tá odvrátená stránka demokracie,“ vysvetľuje.

„Jedno z riešení je povinné očkovanie pre vybrané skupiny. Myslím si, že napríklad pri zdravotníkov a v domovoch sociálnych služieb, by to malo ísť,“ prízvukuje Krčméry.

A má aj konkrétny príklad, kde takáto taktika zaberá, pričom čísla nakazených tam klesajú. „To je napríklad Taliansko, niektoré španielske provincie, Francúzsko či Dánsko,“ vraví a dodáva, že u nich „na tom trvajú“.

Chýba nám sedliacky rozum?

V kresle u našich susedov na chvíľku odbočí a priznáva, akú najčastejšiu otázku predkladá pred odporcov očkovania. „Často sa pýtam antivaxerov: vám by nevadilo, keby sa o vašu mamičku staral zdravotník, ktorý nie je očkovaný? Tak vaša mamička za týždeň umrie. Vám by nevadilo, keby vaše dieťa učili učitelia, ktorí sú proti očkovaniu? Tak sa trieda zavrie, pretože bude nakazená,“ hovorí a s ťažkým srdcom dodáva, že jeho otázky akosi nezaberajú.

„Tu ale jednoducho logika nefunguje. Vidíte, že nestačí len vedieť čítať a vyznať sa na internete. Je potrebný aj zdravý sedliacky rozum,“ vykresľuje napätú atmosféru.

Vladimír Krčméry sa pozrie aj na slovenské deti. Čo ich podľa jeho slov čaká? A prečo je potrebné niektoré očkovať? Článok pokračuje na druhej strane.

Čo povedali o nás v zahraničí?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM