MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Vyšinutý vrah sa obhajoval naozaj nehorázne. Dá sa mu veriť?

Tomáš Nálevka ubodal nožom svoju oddanú partnerku na smrť v jej pražskom byte a potom odišiel rozjímať na Slovensko. Teraz dostal exemplárny trest.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Vyšinutý vrah sa obhajoval naozaj nehorázne. Dá sa mu veriť?
Zdroj: TASR/AP

Tento prípad vraždy mladej ženy zaujal celé Česko. Žiarlivý a ohrdnutý partner zasadil svojej milej 21 rán a potom ju uložil do postele na večný spánok s plyšovou hračkou. Následne ju ešte aj okradol a utiekol na Slovensko. Napokon ho aj tak dostihla spravodlivosť.

Stojím tu ponížený…

Tomáš sa so svojou partnerkou dlhodobo hádal. Finančne ju zneužíval, býval u nej a ešte k tomu mal aj paralelný vzťah. Keď sa mladá žena rozhodla to celé ukončiť, surovo ju ubodal nožom na smrť priamo v jej byte.

„Poškodená bola cieľavedomá, priateľská, pracovitá osobnosť, ktorá zo svojich peňazí obžalovaného podporovala. Ten sa naopak javí ako osoba, ktorá na svojej obeti parazitovala,“ cituje portál idnes.cz slová štátnej zástupkyne Radky Miclíkovej na súde.

Zavraždená žena bola vojenská zdravotníčka a prešla aj základnym armádnym výcvikom. Napriek tomu sa surovému útoku nedokázala ubrániť. Obžaloba na súde približovala, že zomierala dlhé minúty v ukrutných bolestiach.

Nehorázna obhajoba

Tomáš sa k činu priznal, ale snažil sa maximálne vyviniť. Jeho obhajoba tvrdila, že v čase vraždenia bol totálne opitý a v afekte. On sám sa neustále pred súdom snažil kajať.

„Stojím tu ponížený pred vaším súdom,“ vyhlásil plačlivým hlasom. Sťažoval sa na neférový prístup vyšetrovateľa a dokonca sa nehorázne prirovnal k obetiam politických procesov, ako bola Milada Horáková.

Vrah sa snažil na sudkyňu zapôsobiť a v slzách sľuboval, že ak mu dá čo najmiernejší trest, po prepustení z väzenia navštívi hrob svojej obeti a vykoná púť do Santiaga de Compostela. Ale nikto mu neveril.

„Jeho ľútosť je len účelové divadlo s cieľom vzbudiť súcit. Páchateľ hlboko zdrvený svojim činom sa takto nespráva. Nevidím tu žiadne poľahčujúce okolnosti,“ uviedla podľa idnes.cz štátna zástupkyňa a žiadala trest až 20 rokov za mrežami.

Výlet na Slovensko

V celom príbehu hrá dôležitú úlohu Tomášova cesta na Slovensko, kam sa vydal hneď po zavraždení svojej partnerky. Vzal si jej tablet, šperky a ďalšie cennosti, z jej karty si vybral peniaze a objednal si jedlo. Potom s vecami nasadol do cudzieho auta Škoda Octavia a ušiel.

Pred súdom tvrdil, že odchod na Slovensko, kam vzal aj svojho labradora, vraj nebol útekom. Túžil len ísť na miesta, kde spolu so svojou zavraždenou partnerkou strávili krásnu dovolenku.

Ubytoval sa v penzióne v Spišskej Starej Vsi. Najprv rozmýšľal, že sa tam v tichosti upije, alebo sa pôjde udať. Napokon ho po desiatich dňoch zadržali slovenskí policajti na základe českého zatykača.

Tesne pred Veľkou nocou si v Prahe napokon vypočul rozsudok. Súd mu vymeral 18 rokov väzenia a psychiatrickú liečbu.

Ilustračné foto

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM