Lifestyle

Trápia vás stavy úzkosti a DEPRESIE? Môže za to známa "metla" ľudstva

Dlhodobá konzumácia alkoholu vyvoláva depresívne stavy.

Ilustračný obrázok k článku Trápia vás stavy úzkosti a DEPRESIE? Môže za to známa "metla" ľudstva
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Alkohol pomerne rýchlo zmierňuje alebo potláča stavy úzkosti a z krátkodobého hľadiska pôsobí pri určitom množstve na človeka „euforizujúco“.

Z dlhodobého však zhoršuje, prípadne aj vyvoláva depresívne stavy, dokonca zvyšuje riziko samovraždy.

Pri príležitosti tzv. „suchého februára“ na to upozorňuje lekár psychiatrického oddelenia levočskej nemocnice Anton Ľubocký.

Čo vám hrozí?

„Pri dlhodobom konzume a náhlom vysadení dochádza často k rôznym závažným psychickým poruchám v zmysle halucinácií, bludných presvedčení, dezorientácii a podobne. Závažným, život ohrozujúcim stavom je delírium tremens, prípadne alkoholická halucinóza. Alkohol pôsobí zhubne na mozog a poškodzuje pamäť s rizikom rozvoja alkoholovej demencie,“ vysvetlil Ľubocký.

Nebezpečné rozpúšťadlo

Významnou mierou podľa neho alkohol ohrozuje človeka nielen po psychickej, ale tiež po fyzickej stránke. Môže priamo poškodiť organizmus, zároveň však s pridruženou zlou životosprávou prispieva k vysokému riziku úrazov, infekcií a onkologických ochorení.

„Alkohol je najlepšie rozpúšťadlo, rozpustí vzťahy, pracovné príležitosti, telesné a psychické schopnosti, dochádza pri ňom k poškodeniu vyšších citov a deliberácie pudov,“ skonštatoval levočský lekár. Postihnutí jedinci často nie sú schopní abstinencie v nechránenom prostredí a končia na ulici alebo v resocializačných zariadeniach.

Ohrozená skupina

Lekári poznajú aj diagnózu ako „patická opitosť“, pri ktorej dochádza k dezintegrácii osobnosti s možnými poruchami správania s ohrozovaním seba a okolia už po minimálnom požití alkoholu. Ľubocký upozorňuje, že každá konzumácia môže viesť k rozvoju závislosti. Takmer nikto podľa neho nekonzumuje alkohol v „prospešných“ dávkach, ako napríklad „malé pivo u ženy a veľké pivo u muža“.

Najohrozenejšia je veková skupina 40 až 50 rokov a väčšiu pravdepodobnosť prepracovať sa k závislosti majú jedinci so skorým začiatkom konzumu v čase puberty a ranej dospelosti.

„Každý z nás má genetické dedičstvo po našich rodičoch. Samozrejme, že výchova má obrovský vplyv na vývin človeka, a to hlavne v ranom veku. Vo familiárnych štúdiách bol preukázaný šesťkrát vyšší výskyt alkoholizmu, ak sa vyskytoval už v predchádzajúcich generáciách. Predispozíciu stať sa alkoholikom majú aj ľudia patriaci do špecifických subkultúr, kde je konzumácia alkoholu normou, prípadne je súčasťou náboženských obradov a nepovažuje sa za drogu,“ uzatvára Ľubocký.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM