han Zo Slovenska

Ukrajinci majú ZÁUJEM o naše húfnice Zuzana: Už sa o tom rokuje. Pridáme im aj STÍHAČKY?

Ukrajinská strana má záujem o húfnice Zuzana, uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).

Ilustračný obrázok k článku Ukrajinci majú ZÁUJEM o naše húfnice Zuzana: Už sa o tom rokuje. Pridáme im aj STÍHAČKY?
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Ministerstvo obrany (MO) SR o tom rokuje a Korčok verí, že sa dokončí toto technické rokovanie.

„Európska únia vyčlenila jeden a pol miliardy na to, aby sa preplácala vojenská pomoc,“ povedal Korčok s tým, že ide o dobrú správu pre Slovensko, pretože gro techniky, ktorú poslali na Ukrajinu, bude preplatená. Podpredseda Národnej rady SR a podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár poznamenal, že akékoľvek darovanie, ale aj predaj zbraní je pre Smer-SD v tomto konflikte neprijateľné.

Aj Migy?

Korčok nevedel povedať, či Slovensko pošle na Ukrajinu aj stíhačky, rokuje o tom minister obrany. „Je pravda, že migy sa stávajú nepoužiteľnými, pretože závisia od ruských technikov, ktorí odchádzajú,“ povedal. Podľa Blanára ide o stroje, ktoré sú stále akcieschopné. Podľa neho by mali byť naďalej k dispozícii.

Podľa slov šéfa slovenskej diplomacie si Smer-SD svojimi vyjadreniami praje, aby sme na východe nemali za suseda Ukrajinu, ale Rusko. Zároveň poznamenal, že ak padne Ukrajina, budeme musieť na obranu dávať nie dve, ale päť percent HDP. Blanár poznamenal, že konflikt medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou sa má vyriešiť mierovou cestou a je mu ľúto, že umierajú nevinní ľudia.

Na tému Fico

Obaja diskutujúci sa venovali aj situácii v súvislosti s predsedom Smer-SD Robertom Ficom a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Podpredseda Smeru-SD uviedol, že takýmto spôsobom sa snažia umlčať opozičného lídra. Minister zahraničných vecí sa k veci nechal vyjadrovať, pretože to „neprináleží politikom“.

Poukázal však na to, že práve Smer-SD celú situáciu politizuje. Blanár poznamenal aj to, že na úrad vlády k Ficovi v čase jeho vlády chodilo množstvo ľudí. „Ak tam bol Bödör, tak tam asi bol, ale to neznamená, že páchali trestnú činnosť,“ povedal. V prípade, že by bol Fico dlhšie vo väzbe, si Blanár nevie predstaviť, že by prevzal jeho predsedníčku stoličku.

Podpredseda Smeru-SD by nenazval, že by bol Putin priateľ Slovenska. Šéf slovenskej diplomacie nebude dávať odporúčania ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO), aby odišiel zo svojej funkcie sám. Nevylúčil, že v budúcich voľbách bude opäť kandidovať.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM