Aktualizované Zo zahraničia

Unikla komunikácia ruských vojakov s veliteľom: „Všetkých zabite, K****!“

Nemenovaný vojak na nahrávke hovorí: „Z lesíka vychádzajú dvaja ľudia v civilnom.“ Z druhej strany sa ozve: „Zabite ich všetkých, k****!“

Ilustračný obrázok k článku Unikla komunikácia ruských vojakov s veliteľom: „Všetkých zabite, K****!“
19
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Zvuková nahrávka zachytenej komunikácie odhaľuje, že ruskí vojaci na Ukrajine sa sťažujú na početnú presilu Ukrajincov a že dostávajú rozkazy strieľať do civilistov. Vo štvrtok to napísal portál britskej spravodajskej televíznej stanice Sky News.

Všetkých zabite, k****!

Ruský veliteľ údajne rozkázal svojim vojakom strieľať a zabiť ukrajinských civilistov v dedine neďaleko obkľúčeného mesta Mariupol. Vyplýva to zo zachytenej komunikácie cez vysielačku, oznámil Kyjev.

Ukrajinská bezpečnostná služba SBU zverejnila nahrávku, o ktorej informoval najprv britský denník The Times. Nemenovaný vojak na nej hovorí: „Z lesíka vychádzajú dvaja ľudia v civilnom (oblečení).“

Vojak tiež tvrdí, že spozorovali aj vozidlo, ale nie je jasné, či je civilné alebo vojenské.

„Všetkých zabite, k****!“ odpovedá mu s krikom jeho nadriadený. Dodá, že nie je dôležité, či to sú alebo nie sú civilisti. „Zabite ich všetkých, k****!“

„Rozumiem,“ odpovedá vojak.

Denník The Times uviedol, že podľa viet vojakov sa incident stal v dedine blízko Mariupola na juhovýchode Ukrajiny.

Na zverejnenej nahrávke sa ďalší ruský vojak sťažoval, že on a jeho kolegovia sú v obrovskej početnej nevýhode a nedostávajú z Moskvy žiadnu podporu.

„Ich (ukrajinský) útvar má 150-tisíc (vojakov)!“ vraví Rus.

„A nás je k**** 3-tisíc, ak vôbec. Sú naľavo, napravo, obkľučujú nás, k****! Je ich tak veľa a nás tak málo. Nemáme žiadnu podporu, žiadne letectvo, ani jednu s******ú vec,“ dodal podľa Sky News ruský vojak.

Tit. foto: Ukrajinský vojak kráča okolo opusteného ruského tanku v ukrajinskej obci Andrijivka.

Odkazy medzi ruskými vojakmi

Nemecko zachytilo vo vysielačkách odkazy ruských vojakov, v ktorých údajne priznávajú, že zabili civilistov v ukrajinskom meste Buča. Vo štvrtok o tom informoval celoštátny nemecký magazín Der Spiegel, správu následne priniesol aj portál britskej spravodajskej stanice Sky News.

Nemecká spravodajská služba predložila zistenia v stredu v parlamente, ale neuviedla zdroj informácií, píše Der Spiegel.

Odkazy medzi ruskými vojakmi sa zhodujú so známymi prípadmi ľudí zabitých v Buči, meste pri Kyjeve.

V jednej komunikácii ruský vojak diskutuje o zostrelení niekoho z bicykla.

Jedno telo ležiace vedľa bicykla v Buči bolo odfotografované a táto snímka je z médií známa.

Hovorca nemeckej vlády sa odmietol k správe magazínu Der Spiegel vyjadriť a samotné Rusko popiera spáchanie vojnových zločinov v Buči.

Tieto informácie prišli po tom, čo Ukrajina zverejnila zvukový záznam komunikácie ruských vojakov cez vysielačky, kde im veliteľ dáva rozkaz strieľať do civilistov a kde sa tiež sťažujú, že sú vo veľkej početnej nevýhode oproti ukrajinským vojakom.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM