han Zo zahraničia

V Česku vyšli ľudia do ulíc: Môže za to smrť Róma, ktorý zomrel po policajnom zákroku!

V českom meste Teplice sa zišli stovky protestujúcich, ktorí žiadali dôsledné vyšetrenie smrti muža rómskeho pôvodu, ktorý zahynul minulý týždeň po zákroku miestnej polície.

Ilustračný obrázok k článku V Česku vyšli ľudia do ulíc: Môže za to smrť Róma, ktorý zomrel po policajnom zákroku!
Zdroj: www.novinky.cz

Demonštranti, ktorí označili tento postup za brutálny, vyrazili neskôr popoludní smerom k policajnej stanici, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Na pokojnom zhromaždení, na ktoré dohliadala polícia, sa zúčastnilo približne 400–500 osôb. Rečníci kritizovali zákrok policajtov ako neprimeraný a dav skandoval heslá, ako napríklad*** „Poďte nás zabiť!“***.

Pre policajnou stanicou, kde boli prítomní ťažkoodenci, kričali „Stop rasizmu“, „Stop popravám“ či „My chceme pravdu“.

Polícia ľudí následne vyzvala, aby miesto opustili a účastníci výzvy poriadkových síl poslúchli. Na akciu prišli Rómovia z Brna, Ostravy, ale aj zo Slovenska či Maďarska, priblížil Miroslav Brož zo združenia Konexe, ktoré akciu zvolalo.

Čo sa stalo?

Uplynulý víkend sa na sociálnych sieťach rozšírili videozáznam z policajného zásahu, na ktorom možno vidieť, ako jeden policajt niekoľko minút kľačí 46-ročnému mužovi rómskeho pôvodu na krku a druhý mu drží nohy. Podľa vyhlásenia tamojšej polície bol muž agresívny a policajtov sám napadol, preto boli nútení pristúpiť k zákroku.

Čo sa deje na Slovensku?

Jednotky polície boli privolané v súvislosti s bitkou dvoch mužov, ktorí mali i poškodzovať cudzie autá. Polícia našla zraneného muža ležať na zemi a po spacifikovaní ho prevzali záchranári. Neskôr však zahynul v sanitke. Súdna pitva vylúčila súvislosť mužovej smrti s policajným zákrokom – neodhalila poranenia orgánov ani dusenie. Dokázala totiž, že bol pod vplyvom pervitínu a zomrel na následky zlyhania srdca.

Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov (GIBS) oznámila, že v konaní policajtov momentálne nevidí nijaký trestný čin, a nebude preto zahajovať žiadne trestné konanie, píše denník iDNES.cz.

Mnohí tento prípad prirovnávajú k smrti Američana Georgea Floyda, ktorý zahynul vlani pri podobnom policajnom zákroku. Po jeho smrti vypukla v USA vlna protestov proti rasovej nespravodlivosti a policajnej brutalite.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM