han Zo zahraničia

V Maďarsku dali nezaočkovaných na vedľajšiu koľaj: Za testy si budú musieť platiť!

Občania Maďarska, ktorí sa nenechajú zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, nebudú mať zdarma PCR testy na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, ktoré sú podmienkou operačných zákrokov a zdravotnej rehabilitácie.

Ilustračný obrázok k článku V Maďarsku dali nezaočkovaných na vedľajšiu koľaj: Za testy si budú musieť platiť!
Zdroj: TASR/AP

Uviedla to v utorok maďarská vláda v reakcii na postoj verejného ochrancu práv Ákosa Kozmu, podľa ktorého požadovať platbu za testy v uvedených prípadoch porušuje právo.

Podľa spravodajského servera 444.hu kabinet nesúhlasí s ombudsmanom a tvrdí, že popri bezplatnom očkovaní by bolo pre daňových poplatníkov drahé platiť testy tým, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať.

Vláda zdôraznila, že podľa platných predpisov je očkovanie zdarma a k dispozícii je dostatok vakcín. V prípade odkladných operačných zákrokov sa nevyžaduje PCR test od zaočkovaných a od ľudí, ktorí v období štyroch mesiacov prekonali nákazu novým druhom koronavírusu. Bezplatný je PCR test aj pre tých, ktorí sa z objektívnych príčin nemohli dať zaočkovať, pripomenul kabinet.

Za uplynulých 24 hodín potvrdili v Maďarsku nákazu novým druhom koronavírusu 26 ľuďom a dvaja pacienti zomreli v súvislosti s ochorením COVID-19. Doteraz v krajine počas koronavírusovej pandémie zaznamenali 809 672 prípadov nákazy a 30 029 úmrtí s covidom.

Proti covidu je v Maďarsku prvou dávkou vakcíny zaočkovaných vyše 5,6 milióna ľudí, z ktorých viac ako 5,4 milióna dostalo aj druhú dávku vakcíny. Na tretiu dávku očkovacej látky sa zaregistrovalo doposiaľ 20-tisíc záujemcov a takmer 4-tisíc z nich ju už dostalo.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Články, ktoré stoja za prečítanie:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM