Zo Slovenska

V školstve budú RÁSŤ platy: Zamestnanci dostanú aj jednorazový PRÍSPEVOK

Štrajk učiteľov nateraz nehrozí. Najvyšší nárast platov by si mali všimnúť hlavne začínajúci pedagógovia.

Ilustračný obrázok k článku V školstve budú RÁSŤ platy: Zamestnanci dostanú aj jednorazový PRÍSPEVOK
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

V školstve dôjde k valorizácii platov od 1. januára 2023 o desať percent. Následne od septembra 2023 to bude 12 percent. Uviedol to v stredu počas tlačovej konferencie minister financií SR Igor Matovič (OĽANO).

Na jeseň dostanú zamestnanci v školstve tiež 500 eur navyše, povedal predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). Ide o jednorazový príspevok.

Štrajky už nehrozia

Predseda Odborového zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek poznamenal, že dôjde k zrušeniu štrajkovej pohotovosti. „Do konca augusta 2024 štrajky nehrozia,“ priblížil. Pokiaľ bude kolektívna zmluva podpísaná, štrajky podľa neho nehrozia.

Predseda školských odborárov poukázal na to, že intenzívne rokovania sa začali po 15. júni, keď sa uskutočnilo v Bratislave protestné zhromaždenie za vyššie platy v školstve. „Nedosiahli sme na 100 percent toho, čo sme si predsavzali,“ povedal Ondek. Zároveň konkretizoval, že od 1. januára 2023 nepedagogickí zamestnanci budú mať valorizáciu sedem percent, od septembra to bude desať percent.

Prečítajte si tiež

Dohoda s kompromisom

Pedagogickým a odborným zamestnancom, učiteľom vysokých škôl, vedeckým a výskumným pracovníkom sa od januára budúceho roka budú platy valorizovať o desať percent, následne od septembra o 12 percent.

„Kolektívna zmluva má byť podpísaná dnes,“ povedal Ondek s tým, že platiť má do konca augusta 2024. Zvýšenie, ktoré vrcholí 1. septembra 2023, podľa neho spôsobí, že dôjde najmä k nárastu platov začínajúcich pedagógov zhruba o 250 eur, učiteliek materských škôl, ale aj nepedagogických zamestnancov. „Uvidíme, čo prinesie prax, ale musíme vychádzať aj z inflácie,“ uviedol Ondek. V niektorých prípadoch podľa jeho slov môže dôjsť k poklesu reálnej hodnoty platu.

Prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová uviedla, že dohoda je istým kompromisom. Ideálne rokovanie je podľa nej také, že ani jedna strana nie je spokojná. „Vyjednávanie je o kompromisoch, obidve strany zo svojich požiadaviek ustúpili,“ uzavrela.

Dohodnutie kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa je podľa školských odborárov však len jednou z ich úloh. Otvorené zostávajú podľa Ondeka požiadavky na zmenu tarifnej tabuľky pre nepedagogických zamestnancov, kde niektoré tarify a platové stupne sú pod minimálnou mzdou. Riešiť sa má aj dofinancovanie zvýšených nákladov na elektrickú energiu, modernizáciu školskej infraštruktúry či zjednotenie financovania regionálneho školstva.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie zaujímavé čítanie

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM