Zo zahraničia

Variant OMIKRON sa šíri rýchlosťou blesku: Prvý prípad potvrdili aj Spojené štáty

Nový variant omikron po prvý raz hlásili koncom novembra z JAR. Prípady postupne hlásia viaceré krajiny.

Ilustračný obrázok k článku Variant OMIKRON sa šíri rýchlosťou blesku: Prvý prípad potvrdili aj Spojené štáty
Zdroj: TASR/AP

Prvý prípad nákazy novým koronavírusovým variantom omikron potvrdili už aj v USA.

Infikovala sa ním osoba z najľudnatejšieho amerického štátu Kalifornia. Informovalo o tom v stredu americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), píše agentúra AFP.

„Nakazená osoba sa vrátila z Juhoafrickej republiky 22. novembra. Bola plne zaočkovaná a vyvinuli sa u nej len mierne príznaky ochorenia, ktoré už začali ustupovať. Je v domácej karanténe a mala pozitívny výsledok testu. Všetky jej blízke kontakty mali negatívny test na covid,“ uviedlo CDC.

Nový variant omikron po prvý raz hlásili 24. novembra z JAR. Odvtedy ho zaznamenali aj v ďalších krajinách v južnej časti Afriky, ako aj v Hongkongu, Izraeli, Kanade a mnohých európskych krajinách.

Prečítajte si aj

Viaceré štáty v súčasnosti prijímajú v súvislosti s ním obmedzenia vrátane rušenia leteckých spojení z krajín južnej Afriky.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) potrvá zrejme niekoľko týždňov, kým bude jasné, či pri novom variante existujú významné zmeny, pokiaľ ide o prenosnosť, závažnosť nákazy alebo vplyv na účinnosť vakcín proti covidu, testovanie a liečbu tohto ochorenia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ilustračné foto

Viac o téme omikron

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM