Rôzne

Veľká noc v znamení riadnej zimy i BÚROK: Spadnú aj snehové či ľadové krúpy!

So začiatkom Veľkej noci sa však s teplým počasím musíme rozlúčiť. Prenikne ku nám chladný vzduch a teploty sa prepadnú poriadne nadol. Na pôvodné hodnoty sa vrátia po Veľkej noci.

Ilustračný obrázok k článku Veľká noc v znamení riadnej zimy i BÚROK: Spadnú aj snehové či ľadové krúpy!
Zdroj: pixabay.com

Na Veľký piatok (15. 4.) sa počasie na Slovensku postupne zmení. Miestami sa popoludní a večer očakávajú aj búrky, ktoré môžu byť sprevádzané i snehovými krúpkami či ľadovými krúpami. Na sociálnej sieti na to upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Búrky i krúpy

V piatok dopoludnia a okolo poludnia prejde cez Slovensko nevýrazný studený front, z ktorého miestami zaprší, zväčša však len slabo.

„Za ním sa oblačnosť začne zmenšovať. Zároveň sa k nám dostane vlhšia a labilnejšia vzduchová hmota, vhodná pre vývoj mohutných kopovitých oblakov,“ spresnili meteorológovia.

Predovšetkým v neskorších piatkových popoludňajších a večerných hodinách očakávajú prehánky, ojedinele aj búrky. Tie môžu byť sprevádzané aj snehovými krúpkami alebo ľadovými krúpami.

Búrky hrozia najmä na severozápade

V piatok cez naše územie bude postupovať od severozápadu studený front, ktorý prinesie zrážky.

Prvá vlna zrážok sa cez naše územie začne presúvať už v ranných hodinách a pomerne rýchlo postúpi k juhovýchodu. O výrazné zrážky nepôjde. Na našom území spadne len zopár milimetrov.

Zaujímavejšia situácia sa očakáva vo popoludňajších hodinách, kedy sa môžu vyskytovať aj búrky.

„Na čele postupujúceho studeného frontu sa začne vietor rýchlo stáčať na severozápadný a zosilnie. Začnú sa však tvoriť výraznejšie zrážky a dokonca aj búrky,“ informuje iMeteo.sk.

Prvé búrky by sa mali začať vytvárať v popoludňajších hodinách nad Moravou a následne postúpia nad severozápadné Slovensko, odkiaľ budú postupovať ďalej k juhovýchodu.

Podľa aktuálnych predpovedí numerických modelov hrozia búrky predovšetkým v Žilinskom a v Trenčianskom kraji, ako aj na celom západnom Slovensku. Sprevádzané budú zosilnením zrážok a ojedinele sa môžu vyskytnúť aj menšie krúpky.

Vráti sa aj sneh

Počas Veľkej noci treba na našom území počítať aj so zrážkami. Tie sa budú vyskytovať najmä na severe. Vplyvom ochladenia poklesne hranica sneženia, ktorá sa bude pohybovať okolo výšky 600 metrov.

„V noci a ráno však bude hranica sneženia klesať aj do nižších polôh a tak sa ráno aj obývané oblasti severného Slovenska môžu ocitnúť so snehovou nádielkou,“ informuje iMeteo.sk.

Veľká noc teda bude chladná, no po Veľkej noci by sa malo na naše územie vrátiť teplé počasie s pomerne vysokými teplotami.

Neprehliadnite aj:

Zdroj: TASR/iMeteo.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM