han Šport Ostatné športy

Veľká zmena v ženskom lyžovaní: Vlhová už nie je KRÁĽOVNOU!

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová prišla o vedenie v celkovom poradí Svetového pohára. V piatkovom zjazde vo Val di Fassa obsadila deviate miesto.

Ilustračný obrázok k článku Veľká zmena v ženskom lyžovaní: Vlhová už nie je KRÁĽOVNOU!
Zdroj: TASR/AP

Liptáčka mala manko 1,12 sekundy na víťaznú Švajčiarku Laru Gutovú-Behramiovú, ktorá ju na čele hodnotenia predstihla o 29 bodov. Druhá skončila Rakúšanka Ramona Siebenhoferová (+0,02 s) a tretia bola ďalšia Švajčiarka Corinne Suterová (+0,26).

Je vo forme

Dvadsaťdeväťročná Gutová-Behramiová nadviazala na úspešné majstrovstvá sveta v Cortine d'Ampezzo, kde získala dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Dosiahla 31. víťazstvo na podujatiach SP, z toho jubilejné desiate v kráľovskej alpskej disciplíne. Pred súťažou zaostávala za Vlhovou o 42 bodov, za triumf si pripísala stovku, zatiaľ čo doterajšia líderka získala za deviatu priečku 29 bodov. Švajčiarka zvíťazila vo štvrtej súťaži v rýchlostných disciplínach SP za sebou, horšie ako druhá neskončila už celkovo v šiestich pretekoch v sérii.

V talianskom stredisku sa náhradný zjazd za preteky v nemeckom Garmisch-Partenkirchene išiel v teplom, výrazne jarnom počasí. Lyžiarky sa v úvodnej pasáži snažili aj na terénnych vlnách držať čo najviac kontakt s podložkou, aby nabrali rýchlosť do rovinatejšej časti. Gutová-Behramiová sa na trať vydala so sedmičkou. „Je to špecifický kopec, musíte nájsť rovnováhu medzi dravosťou a technikou lyžovania. Dnes som vyhrala v spodnej časti, sneh bol odlišný v porovnaní s tréningami, čo ma príjemne prekvapilo. Bolo to jednoduchšie, na lyžiach som sa cítila stabilnejšie. Do zajtra ešte mám na čom popracovať, náskok bol tesný,“ povedala víťazka podľa portálu laola1.at.

Išla skvele

Vlhová v dvoch tréningoch zaostala za najrýchlejšími o 2,74 a 1,96 sekundy. V čase jej štartu s číslom 19 už vrchná pasáž vplyvom teploty mäkla. Dvadsaťpäťročná slovenská reprezentantka sa napriek veľmi agresívnej jazde vyhral väčším zaváhaniam, jej odstup narastal veľmi mierne a sekundu presiahol až v cieli. Z ôsmej pozície po dojazde klesla ešte o jedno miesto, rovnaký čas mala aj Švajčiarka Michelle Gisinová, ktorej v celkovom poradí prestížneho seriálu patrí tretia pozícia.

„Môj výkon hodnotím veľmi dobre, v porovnaní s tréningami som išla oveľa lepšie a vydala som zo seba maximum. Deviate miesto je naozaj veľmi dobré. Ťažko povedať, čo som zmenila, snažila som sa púšťať lyže a zobrať si čo najviac z dvoch tréningov. Tento zjazd vyzerá naoko jednoduchý, ale sú tam pasáže, ktoré som v tréningoch neprechádzala najlepšie,“ povedala Slovenka.

Ďalší program

V sobotu je na programe ďalší zjazd a v nedeľu sa pôjde super-G, obe súťaže (obe o 11.00 h) sú náhrady za zrušené podujatie z čínskeho Jen-čchingu. „Zjazdovka vo Val di Fassa mi nesedí úplne, trošku s tým bojujem. Každou jazdou sa snažím získať skúsenosti, aby to bolo lepšie,“ dodala Vlhová.

Výsledky piatkového zjazdu SP vo Val di Fassa:

1. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 1:23,93 min, 2. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +0,02 s, 3. Corinne Suterová (Švaj.) +0,26, 4. Kira Weidleová (Nem.) +0,33, 5. Breezy Johnsonová (USA) +0,36, 6. Kajsa Vickhoff Lieová (Nór.) +0,82, 7. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +0,84, 8. Laura Pirovanová (Tal.) +0,90, 9. Petra VLHOVÁ (SR) a Michelle Gisinová (Švaj.) obe +1,12

Celkové poradie SP (po 23 z 33 súťaží):

1. Gutová-Behramiová 1047 bodov, 2 VLHOVÁ 1018, 3. Gisinová 836, 4. Marta Bassinová 743, 5. Sofia Goggiová 740, 6. Federica Brignoneová (všetky Tal.) 651

Poradie v zjazde (6 z 8):

1. Goggiová 480, 2. Suterová a Johnsonová 330, 4. Gutová-Behramiová 283, 5. Ester Ledecká (ČR) 206, 6. Weidleová 205, …, 11. VLHOVÁ 142

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si aj toto:

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM