Monika Hanigovská Magazín Lifestyle

VEĽKÝ PREHĽAD éčok: Niektoré sú bezpečné, iné môžu škodiť. Viete, čo si dávate do úst?

Viete čítať kódy známe ako „éčka“? Ktoré naše telo znesie a na ktoré by sme si mali dávať pozor?

Ilustračný obrázok k článku VEĽKÝ PREHĽAD éčok: Niektoré sú bezpečné, iné môžu škodiť. Viete, čo si dávate do úst?
Zdroj: pixabay.com

Nie je éčko ako éčko

„To vidíme hlavne pri cukrovinkách, kde sa pestrosť dá dosiahnuť aj pomocou farebných rastlinných extraktov a koncentrátov. Bohužiaľ tam ale nájdete aj výrobky, ktoré stále používajú syntetické farbivo, napríklad to červené, teda košenilu (E 120) (karmínová kyselina – poz.red. ). Aj keď existuje podozrenie z možného vyvolania hyperaktivity u detí,“ pripomenula šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová pre tamojší portál.

Možno aj vaše obľúbené mliečne výrobky, džemy, instantné polievky či napríklad žuvačky obsahujú E 120.

Spája sa s rakovinou žalúdka?

Niektoré éčka môžu spôsobiť nepríjemnú reakciu. Problémom môže vyvolať napríklad dusitan sodný (E 250), ktorý nájdeme najmä v údeninách, salámach a sušienkach. Výrobcovia uvádzajú, že je veľmi ťažké dusitany nahradiť, pretože neexistuje látka, ktorá by mala podobné vlastnosti a zároveň výrazne neovplyvnila požadovanú chuť výrobku.

„Dusitany obsiahnuté v mäsových výrobkoch môžu viesť k vzniku malého množstva silne karcinogénnych nitrozlúčenín. Tieto zlúčeniny vznikajú najmä za vysokých teplôt, napr. pri smažení slaniny. K podobnej chemickej reakcii môže dôjsť aj v žalúdku. Niektoré štúdie hovoria o súvislosti konzumácie týchto produktov sa vznikom rakoviny žalúdka. Ďalšie riziko dusitanu sodného spočíva v jeho dlhodobom podávaní, čo môže viesť až k tzv. methemoglobiné­miu,“ informuje o tom portál zdravopedia.sk.

Problém nedoriešili

Problematickým môže byť aj zahusťovadlo a stabilizátor s názvom polyvilnylpyro­lidón (E 1201). Používa sa pri výrobe piva, vína a cukroviniek. Na Slovensku je látka povolená.

„Nie sú známe žiadne nežiaduce účinky. Doposiaľ však nie je vyriešený problém odstraňovania týchto látok z tela. Po použití existuje podozrenie, že stopy tejto látky pretrvávajú v črevných uzlinách po dobu niekoľkých mesiacov až rokov. Tieto látky v tele môžu spôsobiť poškodenie pľúc či obličiek, zvýšenú citlivosť pokožky, dermatitídu. Štúdie na krysách dokazujú riziko vzniku nádorov,“ upozorňuje FÉR potravina. Na Slovensku je látka povolená.

A ako je to so sladidlami? Článok pokračuje na ďalšej strane.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM