Magazín

Vesmírna pošta: Slováci môžu poslať pohľadnice do vesmíru, odletia raketou New Shepard

„Prečo Zem potrebuje vesmír?“ Nápady môžete napísať alebo nakresliť na pohľadnicu, ktorú raketa vynesie do vesmíru.

Ilustračný obrázok k článku Vesmírna pošta: Slováci môžu poslať pohľadnice do vesmíru, odletia raketou New Shepard
Zdroj: Twitter.com/Club for the Future

Slováci môžu raketou New Shepard poslať pohľadnice do vesmíru. Iniciatíva Vesmírna pošta potrvá do 6. februára alebo do naplnenia kapacít, informoval Matej Poliaček zo Space Generation Advisory Council (SGAC).

Pohľadnica do vesmíru

Od spustenia iniciatívy 6. decembra 2021 sa do nej zaregistrovali stovky účastníkov. Slovenskí zástupcovia organizácie SGAC doteraz prijali vyše 100 pohľadníc. Tie môžu obyvatelia Slovenska naďalej zasielať na Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. „Odtiaľ poputujú nadácii Club for the Future a potom do vesmíru raketou New Shepard spoločnosti Blue Origin,“ spresnil Poliaček.

Otázka, na ktorú organizátori hľadajú odpoveď, znie: „Prečo Zem potrebuje vesmír?“. Nápady sa môžu napísať alebo nakresliť na pohľadnicu, ktorú raketa vynesie do vesmíru. Kapsula s pohľadnicami sa na hranici vesmíru oddelí od rakety a postupne klesne na Zem padákom. Následne pohľadnice vyberú, označia pečiatkou Flown to Space (Letelo do vesmíru) a zašlú späť majiteľovi.

Vesmírna pošta

Poslaním americkej nadácie Club for the Future spoločnosti Blue Origin je inšpirovať budúce generácie, aby sa venovali kariére v oblasti vedy, technológií, inžinierstva a matematiky a podieľali sa tak na budúcnosti ľudstva vo vesmíre.

O logistiku Vesmírnej pošty na Slovensku sa starajú členovia organizácie SGAC v spolupráci s priemyselnou zložkou Slovenskej vesmírnej kancelárie, ktorá zastrešuje odoslanie pohľadníc do americkej nadácie.

Slovenská vesmírna kancelária vznikla ako spoločný projekt agentúry SARIO a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ministerstvo je zodpovedné za medzirezortnú politickú koordináciu a multilaterálne otázky medzinárodnej spolupráce, SARIO pokrýva implementačnú časť agendy — najmä rozvoj lokálneho vesmírneho ekosystému a lokálnych či medzinárodných partnerstiev.

Prečítajte si aj

Štart rakety New Shepard spoločnosti Blue Origin.
Štart rakety New Shepard spoločnosti Blue Origin. / Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM