ELA Zo Slovenska

Vláda rieši zmeny pre živnostníkov, bezpečnostnú stratégiu i vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Podmienky na poskytnutie štátnej investičnej pomoci sa od januára zmiernia.

Ilustračný obrázok k článku Vláda rieši zmeny pre živnostníkov, bezpečnostnú stratégiu i vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Živnostenské podnikanie

Živnostenské podnikanie sa má zjednodušiť. Ubudnúť má administratívna záťaž pri ohlasovaní živnosti a zmierniť sa majú aj niektoré požiadavky živnostenského zákona.

Vyplýva to z návrhu zákona Ministerstva vnútra SR, ktorým sa upravuje zákon o živnostenskom podnikaní. V stredu to schválila vláda.

Požiadavky sa upravia

Návrh zároveň upravuje aj zákon o obecnom zriadení. Po novom má byť zrejmé, že obec nemôže nad rámec zákona vyžadovať od podnikateľov oznamovanie konkrétneho času predaja v obchode, ani oznamovanie konkrétneho času prevádzky služieb. V jej kompetencii je iba stanoviť dobu predaja v obchode a čas prevádzky služieb.

V rámci zjednodušenia živnostenského podnikania sa má napríklad predĺžiť lehota na oznámenie zriadenia prevádzkarne, ale aj lehota na preukazovanie požadovanej praxe od jej ukončenia.

Zmierniť sa majú aj požiadavky na predkladanie údajov pri ohlasovaní živnosti.

Upraviť sa má aj minimálna a maximálna dĺžka lehoty na pozastavenie živnosti. „Minimálna lehota na pozastavenie živnosti sa skracuje zo šesť mesiacov na jeden mesiac. Vďaka tejto zmene sa inštitút stáva oveľa flexibilnejším a pravdepodobne bude v praxi častejšie využívaný,“ uvádza sa v návrhu.

Predĺženie maximálnej lehoty z troch rokov na štyri roky má zabezpečiť väčší časový priestor na vysporiadanie sa s okolnosťami, pre ktoré došlo k pozastaveniu prevádzkovania živnosti.

„Určenie hornej hranice lehoty na pozastavenie výkonu živnosti je nevyhnutné najmä z dôvodu zabezpečenia korektnosti údajov v živnostenskom registri,“ dodáva predklateľ, ktorým je minister vnútra.

Menej remeselných činností

Znižuje sa tiež počet remeselných živností. Vzhľadom na nízky záujem o oprávnenie na podnikanie v odboroch Galvanizácia kovov a Smaltovanie sa tieto činnosti majú stať voľnými živnosťami.

Pri viazaných živnostiach Vývoj a výroba zbraní alebo streliva a Opravy, úpravy, ničenie, znehodnocovanie alebo výroba rezu zbraní sa má požadovaná prax skrátiť z desiatich rokov na šesť.

Pri viazanej živnosti Uskutočňovanie krajinno-architektonických sadovníckych diel navrhujú skrátiť požadovanú prax z dvoch na jeden rok.

Pri viazanej živnosti Vyučovanie v odbore umenia by po novom mohla stačiť namiesto desaťročnej praktickej činnosti v odbore iba šesťročná. Zákon má upraviť aj prax pre živnostníkov, ktorí prevádzkujú cestovnú agentúru alebo kanceláriu. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. júla 2021.

Vyvlastnenie pozemkov

Súčasná právna úprava umožňuje vlastníkom diaľnic, ciest a miestnych komunikácií majetkovoprávne usporiadať pozemky pod pozemnými komunikáciami formou vyvlastnenia vo verejnom záujme v termíne do 31. decembra 2020.

Túto lehotu je podľa Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR nevyhnutné predĺžiť až do konca roka 2030. Pripravilo preto novelu cestného zákona, ktorú v stredu schválila vláda.

Vizuálny smog

Cieľom návrhu zákona je aj zamedziť nekontrolovateľnému osadzovaniu reklamných zariadení popri cestách prvej, druhej a tretej triedy.

Dôvodom je podľa rezortu dopravy pretrvávajúci vizuálny smog, najmä v extravilánoch obcí. Upravuje sa povinnosť odstrániť už umiestnenú reklamnú stavbu na cestách v lehote troch rokov od účinnosti zákona. Tá sa navrhuje od 1. mája 2021.

MDV zároveň podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať začatie kolaudačného konania a doručovať kolaudačné rozhodnutie formou verejnej vyhlášky.

„V prípade líniových stavieb, keď vo väčšine prípadov vystupuje väčší počet účastníkov konania, rádovo stovky až tisíce, to spôsobuje značnú administratívnu, technickú a personálnu záťaž pri kolaudácii stavby,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Bezpečnostná stratégia

Schválenie Bezpečnostnej stratégie SR a Obrannej stratégie SR na vláde je zásadným krokom. Dokumenty majú priniesť ucelený pohľad na aktuálnu bezpečnostnú situáciu. Ich prijatie znamená zodpovedný prístup voči občanom a ich bezpečnosti.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) to uviedol v stredu počas rokovania vlády. Schválenie dokumentov ocenil aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). O návrhoch dokumentov bude ešte hlasovať Národná rada SR.

Svet v súčasnosti nie je bezpečný a situácia je ťažko predvídateľná, poznamenal Korčok. Potrebný je preto podľa neho jednotný pohľad štátu.

„V bezpečnostnej stratégii vláda zodpovedným spôsobom reflektuje, ako zásadne sa zmenil svet, bezpečnostná situácia od roku 2005, pretože odvtedy máme platnú bezpečnostnú a obrannú stratégiu,“ povedal Korčok.

Stratégie predložia aj do parlamentu. Podľa Korčoka chcú získať podporu aj opozičných poslancov. Na stratégie nadviažu ďalšie opatrenia a dokumenty týkajúce sa napríklad kybernetickej bezpečnosti a boja proti dezinformáciám.

Ako doplnil Naď, z dokumentov bude vychádzať aj vojenská stratégia či dlhodobé plány rozvoja ozbrojených síl a rezortu obrany. Z bezpečnostnej situácie musí podľa neho vychádzať aj modernizácia armády.

Neprehliadnite

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM