Aktualizované Filip Chudý Zo Slovenska

Vláda schválila prísny LOCKDOWN: Zakazujú sa návštevy, mnohí nepôjdu do práce!

Rok 2021 začne pre Slovensko tvrdým lockdownom. Čo bude zakázané v prvých týždňoch nového roka?

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na Slovensku bude od nového roka 2021 platiť zákaz vychádzania s výrazným zúžením výnimiek. Rozhodla o tom vláda na štvrtkovom mimoriadnom rokovaní.

Nariadenia platia to od 1. januára 2021 5.00 hod. a má to platiť do 24. januára 2021.

  • Zakazujú sa návštevy
  • Zatvárajú sa lyžiarske strediská
  • Znemožňuje sa hotelom prijať nových klientov. Tí, čo sú už v hoteloch, môžu svoj pobyt dokončiť
  • Zatvárajú sa kostoly pre verejnosť
  • Jedlo z prevádzok sa môže brať len so sebou a jesť sa musí mimo prevádzky
  • Pobyt v prírode bude povolený len v rámci okresu
  • Zavádza sa pre pracujúcich home office (práca z domu), budú však výnimky

Zúžené výnimky

Na Slovensku bude od 1. januára 2021 5.00 hod. platiť prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek. Opatrenie bude platiť do 24. januára. Rozhodla o tom vláda na štvrtkovom mimoriadnom rokovaní, podrobnosti uviedli na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), hlavný hygienik SR Ján Mikas, zástupcovia koaličných strán a konzília odborníkov.

Kabinet výrazne zúžil okruh výnimiek, najzásadnejším je zrušenie stretávania sa s blízkymi v tzv. bubline.

Ako vysvetlil Krajčí, doterajšie bubliny sa rušiť nemusia, nesmú sa však vytvárať nové. Obmedzenie mobility má dosiahnuť aj zákaz cestovania medzi okresmi.

Práca z domu

Zo zákazu vychádzania majú výnimku len cesta do zamestnania či výkonu podnikateľskej a obdobnej činnosti, ak nie je možné nariadiť prácu z domu. „Zamestnanci by mali mať potvrdenie od zamestnávateľa, že sú vyslaní mimo trvalého bydliska v súvislosti s pracovnými povinnosťami,“ dodal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Povolená bude aj cesta s cieľom zaobstarania nevyhnutných životných potrieb – potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického a drogériového tovaru, krmiva a ďalších potrieb pre zvieratá, pohonných látok. Povolené bude aj „venčenie“, no len v okruhu 1000 metrov v okolí bydliska

Pobyt v prírode

Taktiež má výnimku cesta do zdravotníckych zariadení s cieľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, cesta do lekárne či na testovanie na nový koronavírus. Zo zákazu je vyňatá aj cesta na pohreb, na ktorom sa môže zúčastniť len šesť osôb. Výnimku zo zákazu vychádzania má aj cesta do poisťovne, banky, do servisu motorových vozidiel. Povolené je tiež vycestovať v prípade zabezpečenia starostlivosti o blízku osobu, ktorá je na takúto starostlivosť odkázaná.

Povolený ostáva pobyt v prírode, no iba v rámci okresu, respektíve v prípade Bratislavy a Košíc v rámci mesta.

Zatvorené strediská

Od polnoci budú zároveň zatvorené všetky lyžiarske strediská. Menia sa aj pravidlá pre hotely, ktoré nesmú prijímať nových hostí, už ubytovaní klienti môžu ostať, nesmú si však predĺžiť pohyb. Zatvorené ostanú aj kostoly, nebude možné tiež konzumovať jedlo v exteriéri prevádzok, jedlo si bude možné zobrať len domov.

Vláda sprísnila výnimky, ktoré prijala 16. decembra pri ustanovení zákazu vychádzania od 19. decembra, bolo ich vyše 20. Ako povedal minister zdravotníctva, protipandemické opatrenia s toľkými výnimkami sa ukázali ako nedostatočné na zabránenie nárastu prípadov ochorenia COVID-19.

Nárast obetí

Krajčí pritom poukázal na aktuálne čísla. „Denne podľa sedemdňového priemeru zachytia PCR i antigénové testy 5494 nakazených,“ uviedol.

Stúpa počet hospitalizovaných s tým, že podľa predikcie by ich k 11. januáru 2021 malo byť 3000 až 3600, pľúcnu ventiláciu bude potrebovať podľa odhadov 240 až 280 pacientov.

Minister v tejto súvislosti upozornil, že sa znižuje počet voľných lôžok, takisto je to aj v prípade disponibilných záchranárskych kapacít a zdravotníckeho personálu v nemocniciach.

Varovný je aj nárast obetí.

„V súčasnosti je evidovaných 2716 úmrtí, ktorých dôsledkom bolo ochorenie COVID-19, prípadne s ním súviseli alebo boli z tohto hľadiska suspektné,“ dodal. Medzi obeťami pribúdajú aj ľudia v produktívnom ve­ku.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Udalosti na Slovensku

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Najčítanejšie