Ilustračný obrázok k článku Vláda vyhlásila STAV NÚDZE! Tvrdé opatrenia rozširujú, fabriky zatvárajú
11
Galéria
Zdroj: TASR

Vláda vyhlásila STAV NÚDZE! Tvrdé opatrenia rozširujú, fabriky zatvárajú

AKTUALIZUJEME: Na mimoriadnom rokovaní vláda prijala najprísnejšie reštrikcie v histórii Slovenska.

Aktualizované MAK Správy Zo Slovenska
Aktualizované MAK Správy Zo Slovenska

Vláda vyhlásila STAV NÚDZE! Tvrdé opatrenia rozširujú, fabriky zatvárajú

AKTUALIZUJEME: Na mimoriadnom rokovaní vláda prijala najprísnejšie reštrikcie v histórii Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Vláda vyhlásila STAV NÚDZE! Tvrdé opatrenia rozširujú, fabriky zatvárajú
11
Galéria
Zdroj: TASR

Slovensko zažíva najväčšiu krízu v histórii. K nedeľnému večeru bolo potvrdených ďalších 17 nových prípadov, teda celkovo 61 nakazených na koronavírus.

Po mimoriadnom rokovaní vlády to oznámil premiér Peter Pellegrini.

Vláda vyhlasuje na Slovensku núdzový stav.

Premiér povedal, že je to zatiaľ preventívne opatrenie, ktoré však umožní vláde presúvať materiál, techniku aj zdravotníkov z nemocnice do nemocnice, ale aj zakázať štrajk v zdravotníckych zariadeniach.

„Preventívne sa zamedzuje tomu, aby sa v prípade väčšej paniky zdravotníci rozhodli neposkytovať zdravotnú starostlivosť, hoci si nemyslím, že by to niekedy spravili,“ povedal premiér.

Núdzový stav sa zatiaľ týka štátnych nemocníc.

Nové reštrikcie

Vláda odsúhlasila ďalšie opatrenia proti šíreniu nákazy.

„Dnes vláda uložila hlavnému hygienikovi SR vydať opatrenie, ktoré na 14 dní uzatvára na SR všetky maloobchodné prevádzky okrem potravín, drogérií, lekární, stravovacích zariadení, pôšt, bánk, predajní novín, benzínových púmp a obchodov s krmivami pre zvieratá,“ informuje Peter Pellegrini.

Zatvorené budú aj reštaurácie. Výdaj jedla bude možný len cez okienko, resp. pri jednom stole, bez umožnenia vstupu zákazníkov do prevádzky. Premiér apeluje, aby podnikatelia rozšírili možnosti donáškovej služby, prípadne výdaj jedla na objednávku.

Ak sú ľudia zvyknutí na stravu z reštaurácií, prosí, aby využívali najmä donáškové služby.

Nemocnice, štátne aj súkromné, nebudú poskytovať plánované operácie. Svoje kapacity majú držať pre potreby starostlivosti o nakazených koronavírusom.

Navrátilci zo zahraničia pôjdu povinne do 14-dňovej karantény do utečeneckého tábora v Gabčíkove a do účelového zariadenia vlády na Donovaloch. K dispozícii budú aj ďalšie štátne zariadenia.

Kto poruší karanténu, dostane maximálnu pokutu 1659 eur, bez výnimky.

Polícia totiž zaznamenala už vyše 200 prípadov porušenia nariadenej karantény. Polícia o nich informovala úrady verejného zdravotníctva a premiér avizoval, že sa títo nezodpovední ľudia budú tvrdo zodpovedať.

Kto je nakazený, vie o tom, a nakazí ďalších ľudí, ten sa pravdepodobne nevyhne väzeniu.

Do prostriedkov hromadnej dopravy budú môcť nastúpiť len ľudia s rúškom alebo jeho náhradou.

To isté by sa mohlo týkať ľudí, ktorí si budú chcieť nakúpiť v prevádzkach, ktoré zostanú otvorené, teda napríklad v potravinách či v drogérii.

Fabriky končia výrobu

„Spoločnosť Volkswagen Slovakia sa v úzkej koordinácii s materským koncernom pripravuje na prerušenie výroby až do odvolania,“ informuje hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová.

„Spoločnosť bude v pondelok v prevádzke, nakoľko je to nevyhnutné pre správne odstavenie technológií a ukončenie logistických procesov,“ pokračovala hovorkyňa. Postupné odstavenie výroby je potrebné aj na dokončenie aktuálnych objednávok, ktoré už boli vo výrobe rozbehnuté. Najpravdepodob­nejšie je, že utorková poobedňajšia zmena už vyrábať nebude.

Ďalšou fabrikou je topoľčiansky Decodom, ktorý vyhlásil mimoriadnu celozávodnú dovolenku pre výrobný závod v Topoľčanoch. Spoločnosť zatvára tiež všetkých 17 maloobchodných predajní na Slovensku.

„Toto rozhodnutie bolo preventívne prijaté aj napriek tomu, že zatiaľ nikto z našich viac ako 1 100 zamestnancov nie je COVID-19 pozitívny. Opatrenie bude platné od 16. do 22. marca,“ uviedla spoločnosť na svojom webe.

ČO SA MENÍ OD PONDELKA!

  • Na 14 dní sa zatvoria všetky maloobchodné predajne, okrem potravín, drogérií, lekární, novín, pôšt, bánk, benzínových púmp a predajní potravy pre zvieratá.
  • Nemocnice budú fungovať v núdzovom stave – budú robiť iba nevyhnutné operácie.
  • Reštaurácie budú fungovať iba na výdaj jedla – občania nebudú môcť vchádzať a zdržiavať sa v reštauráciách, jedlá si len vezmú alebo objednajú domov.
  • Rozvoz jedál a tovarov ONLINE je povolený.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín