han Rôzne

Výletná loď zanechala na Dunaji obrovské škody: ROPNÁ škvrna dosahuje 8 kilometrov!

Výletná loď, z ktorej unikli do Dunaja ropné látky, bude musieť ostať pri Gabčíkove, kým sa nezabezpečí jej presun do opraviska či prístavu.

Ilustračný obrázok k článku Výletná loď zanechala na Dunaji obrovské škody: ROPNÁ škvrna dosahuje 8 kilometrov!
Zdroj: FOTO TASR - SVP

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zakázala ďalšiu manipuláciu s loďou. TASR o tom informoval riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

Kam sa plavila

Loď sa podľa Jenča plavila proti prúdu z Komárna do Bratislavy. Pravdepodobne z nej unikal motorový olej. Inšpektori osadili na vodnej hladine sorpčné hady a aplikovali biodegradačný materiál, povedal.

„SIŽP nariadila vykonať prevádzkový pokus, z ktorej časti lode môže dochádzať k úniku. Je to pravdepodobne niektoré z manévrovacích zariadení, ktoré sa nachádza v čelnej časti lode,“ priblížil Jenčo.

Z osobnej lode unikli pri vodnom diele Gabčíkovo ropné látky. Olejové škvrny na hladine spozorovali v stredu (27. 4.) poobede dispečeri vodného diela. Loď bola zadržaná v plavebnej komore, plavba bola pozastavená a obnovili ju v noci.

Ropná škvrna sa podľa SIŽP rozliala do dĺžky ôsmich kilometrov. Pôvodcovi pri preukázaní spáchania správneho deliktu hrozí pokuta do výšky 165-tisíc eur.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM