Rastislav Búgel Lifestyle

VÝSLEDKY testov: Umývate si pred pitím plechovku? Po tomto už určite BUDETE!

Nápoje v plechovke sú populárne aj medzi Slovákmi. Pokiaľ si však nádobu pred pitím neumyjete, robíte veľkú chybu.

Ilustračný obrázok k článku VÝSLEDKY testov: Umývate si pred pitím plechovku? Po tomto už určite BUDETE!
Zdroj: Pexels.com , Pexels.com

Pokiaľ preferujete nápoje predávané v plechovkách, mali by ste čítať pozorne. Hlavne v prípade, že si plechovku pred pitím poriadne neumyjete.

Testovali umytú aj neočistenú plechovku

Televízia Markíza vyskúšala laboratórne testy. Odborníci zobrali stery z plechovky, ktorú pred testom neočistili. Ďalšiu utreli tričkom a tretiu umyli vodou.

„Vďaka červenej hmote s obsahom ovčej krvi sa v malých miskách rozmnožia baktérie z plechovky tak, že budú viditeľné voľným okom,“ píše tvnoviny.sk, portál televízie.

Odobraté vzorky vložili do termostatu s ideálnou teplotou a vlhkosťou. V prístroji baktérie narastú za 18 až 24 hodín.

Po stanovenom čase spoznali výsledky.

Čo objavili?

Na viečkach plechoviek objavili baktérie z úst a dýchacích ciest ľudí. Objavili sa tam aj také, ktoré bývajú na koži človeka a vláknité huby, čiže plesne.

Najviac baktérií bolo na neočistenej plechovke. Pokus však ukázal, že význam má aj utretie do trička. Aj to výskyt baktérií znížilo. Test dokázal, že oplach vodou pomáha.

Nepodliehajte panike

Zástancovia umývania plechoviek často argumentujú nebezpečnou potkaňou nákazou. Odborníčka upozorňuje, že netreba podliehať panike.

„Nedá sa vylúčiť, že sa plechovka dostane do kontaktu s hlodavcom, ktorý sa tam môže vymočiť a môže sa tam dostať leptospiróza, ale akonáhle moč vyschne, baktéria umrie. Preto nehrozí, že by ste sa nakazili, aj keby ste si tú plechovku neočistili,“ povedala pre server manažérka klinickej mikrobiológie Medirex Emília Miková.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM