Aktualizované Správy Krimi

Za vraždu Kuciaka a jeho snúbenice si strelec Marček odsedí 23 rokov

Marček si dnes vypočul trest za vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Ilustračný obrázok k článku Za vraždu Kuciaka a jeho snúbenice si strelec Marček odsedí 23 rokov
Zdroj: TASR

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) odsúdil Miroslava Marčeka na 23-ročný trest odňatia slobody v maximálnom stupni stráženia za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára. Pristúpil tak k mimoriadnemu zníženiu trestu pre jeho priznanie, spoluprácu a oľutovanie vrážd.

Brutálnosť a neľudskosť

Na začiatku zdôvodnenia vymenovávala predsedníčka senátu okolnosti, ktoré viedli k samotnému odsúdeniu. „Zavraždil dvoch ľudí vo veku 27 rokov. Boli to ľudia hodnotní. Išlo o ľudí, ktorí mali život pred sebou,“ uviedla na margo zavraždenej dvojice.

Pri Molnárovi nezabudla dodať, že v snahe o jeho olúpenie neurobil Miroslav Marček žiaden krok smerujúci k tomu, aby ho nezavraždil a okradol napríklad v čase, keď nebude doma.

Obzvlášť sa sudkyňa zastavila pri vražde Kušnírovej, na ktorú Miroslav Marček nedostal objednávku. „Súd videl brutálnosť, neľudskosť, chladnokrvnosť pri zavraždení Kušnírovej,“ konštatovala Sabová v zdôvodnení rozsudku. Doplnila, že Miroslav Marček neurobil nič preto aby pred Kušnírovou zatajil svoju identitu napríklad nasadením si kukly. „Keď sa tam vyskytla, tak chladnokrvne zavraždil aj túto ženu. Mohol predvídať, že tam bola,“ reagovala Sabová na priebeh skutku z Veľkej Mače.

Predsedníčka vo svojom zdôvodnení myslela aj následok, ktorý bol konaním Miroslava Marček spôsobený. Na margo zavraždeného novinára uviedla, že „chcel Slovensko očistiť od prevládajúcej korupcie“. Miroslav Marček podľa senátu tak konal priamo, v úmysle a s vopred uváženou pohnútkou.

Odškodné

Na druhej strane však pri pristúpení na mimoriadne zníženie trestu myslela na to, že Miroslav Marček spolupracoval s orgánmi činnými v trestnom konaní. Doplnila tiež, že 23-ročný trest spôsobí, že bude pustený na slobodu krátko pred šesťdesiatkou. Počas znaleckého výsluchu znalec z oblasti psychológie konštatoval, že po veku 50 rokov sa agresivita u obžalovaného môže znižovať. Prihliadala aj na slová znalca o tom, že agresivita nie je dominantnou vlastnosťou Miroslava Marčeka.

Súd okrem 23-ročného trestu priznal poškodeným nemajetkovú ujmu. Rodine Kuciakovcom dokopy 140-tisíc eur, Zlatici Kušnírovej 70-tisíc eur a pozostalým po Molnárovi, ktorého zastrelil v roku 2016, 40-tisíc eur.

Sabová sa počas čítania skutkovej vety plne pridržala obžalobnej verzie o objednávke vraždy zo strany Mariana Kočnera a sprostredkovania cez Alenu Zsuzsovú. Predsedníčka senátu však ostatných obžalovaných nemenovala. Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó sú z vraždy novinára naďalej obžalovaní.

Odvolanie

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký podáva odvolanie voči rozsudku nad Miroslavom Marčekom. Toho odsúdil senát Špecializovaného trestného súdu na 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM