Zo zahraničia

ZÁBERY, z ktorých mrazí: Láva už na Islande ZNIČILA niekoľko domov

Najmenej tri domy pohltila láva na okraji islandského rybárskeho prístavného mestečka Grindavík, ktorá začala v nedeľu vytekať z nových trhlín v zemskom povrchu.

Ilustračný obrázok k článku ZÁBERY, z ktorých mrazí: Láva už na Islande ZNIČILA niekoľko domov
14
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, ako obyvateľov evakuovali do bezpečia, informovali podľa agentúry AFP miestne úrady.

Stovky metrov dlhá puklina

Väčšinu obyvateľov mestečka preventívne evakuovali už 11. novembra. Domov sa mohli vrátiť 22. decembra, no využila to len hŕstka z nich. Séria slabých zemetrasení — niekedy stovky za deň — v tom čase vytvorila veľké trhliny v cestách, domoch a budovách.

Grindavík má približne 4-tisíc obyvateľov a leží na polostrove Reykjanes juhozápadne od hlavného mesta Reykjavík. Nedeľňajšia erupcia je už piata od roku 2021. Naposledy k nej došlo 18. decembra, prúd lávy vtedy mestečko minul.

V nedeľu sa prvá erupcia začala o 08.00 miestneho času (09.00 h SEČ), kedy sa v zemi asi 450 metrov severne od mesta otvorila trhlina. Islandský meteorologický úrad v nedeľu večer uviedol, že puklina je dlhá okolo 900 metrov a prechádza cez hlavnú cestu vedúcu do Grindavíku.

Láva ničila domy

Druhá trhlina sa otvorila okolo poludnia ešte bližšie k ľudským obydliam, pričom láva z nej zasiahla niekoľko domov. Do večerných hodín dosiahla dĺžku okolo 100 metrov.

Lávu nezastavili ani bariéry zo zeme a skál, postavené severne od Grindavíku.

Erupcia spôsobila prerušenie dodávok elektriny a vody. Neďaleké geotermálne kúpele museli zatvoriť. Letecká doprava ovplyvnená zatiaľ nebola.

V januári 1973 sa len 150 metrov od centra mesta Heimaey ležiaceho na jednom z islandských Vestmanských ostrovov nečakane otvorila trhlina, z ktorej začala vytekať láva. Tretina domov bola zničená a 5300 obyvateľov evakuovali. Jedna osoba zomrela.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Erupcie na Islande
14
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM