Ilustračný obrázok k článku Zbavíme sa konečne núdzového stavu? Vyzerá to nádejne
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Zbavíme sa konečne núdzového stavu? Vyzerá to nádejne

Už to nehovorí len opozícia, ale aj niektoré koaličné strany - nekonečné predlžovanie núdzového stavu sa musí skončiť. Všetko záleží od jedného faktora.

Aktualizované MI Politika
Aktualizované MI Politika

Zbavíme sa konečne núdzového stavu? Vyzerá to nádejne

Už to nehovorí len opozícia, ale aj niektoré koaličné strany - nekonečné predlžovanie núdzového stavu sa musí skončiť. Všetko záleží od jedného faktora.

Ilustračný obrázok k článku Zbavíme sa konečne núdzového stavu? Vyzerá to nádejne
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Ľudia sú už z protipandemických opatrení otrávení a veľmi si želajú návrat aspoň trochu voľnejšieho života. Zrušenie núdzového stavu by k tomu mohlo prispieť. Vláda však v pondelok opäť schválila jeho predĺženie na základe odporúčania odborníkov.

Posledné slovo však bude mať parlament, ktorý musí takýto krok do 20 dní schváliť. Už teraz je jasné, že sa to nemusí stať a poslanci sa môžu postaviť proti.

OĽaNO dôvod spochybnenia nevidí

Aktualizované 13:00 Koaličné OĽANO nevidí racionálny dôvod na spochybňovanie predlžovania núdzového stavu, odvoláva sa na odporúčania pandemickej komisie.

Poslanci hnutia budú pri predlžovaní núdzového stavu v Národnej rade (NR) SR zohľadňovať odporúčania odborníkov a aktuálnu pandemickú situáciu. Pre TASR to uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

„Predĺženie núdzového stavu vláde opäť navrhla pandemická komisia a my nevidíme žiadny racionálny dôvod toto opatrenie spochybňovať. Ak príde otázka predlžovania núdzového stavu do parlamentu, tak ako vždy, v záujme ochrany života a zdravia obyvateľov, budú naši poslanci zohľadňovať odporúčania odborníkov a aktuálnu pandemickú situáciu,“ píše hnutie v stanovisku.

Vysvetlite nám to!

V utorok na tlačovke ostro vystúpil Richard Raši zo strany Hlas-SD. Uviedol, že Hegerova vláda si podľa neho nectí demokraciu, pretože sa neunúva dôkladne uviesť argumenty, prečo chce naďalej predlžovať núdzový stav.

„Premiér Heger si našiel dosť času, aby si urobil PR s tlačovkou k využívaniu rezervy vlády, ale nemal už čas vysvetliť, prečo majú byť naďalej obmedzované základné ústavné práva a slobody občanov,“ uviedol R. Raši.

Pozastavil sa aj nad tým, čo zasa robiť na Hegerovej tlačovke „plačúci Igor Matovič.“ Témou bolo rozdeľovanie finančnej rezervy predsedu vlády, čo je podľa Rašiho výsostná kompetencia premiéra a minister financií tam bol navyše. Najviac kritiky však sústredil na predlžovanie núdzového stavu.

„Vláda veľkopansky podhodila ľuďom cukrík a posunula zákaz vychádzania o hodinu neskôr. Ale ten tu vôbec nemá byť, pretože už máme otvorené terasy a ľudia sa môžu stretávať. Preto Hlas-SD v žiadnom prípade nepodporí v parlamente predĺženie núdzového stavu.“

Podľa opozície by vláda mala radšej prijať novelu zákona o hospodárskej mobilizácii a pandemický zákon, čím by sa nahradilo neustále predlžovanie núdzového stavu. Takéto riešenie už vláda pripravuje.

Viac o pandemickej situácii

Kritika z vlastných radov

Podobné výhrady ako opozícia majú aj dve koaličné strany. Dvaja členovia vlády za SaS už na vláde nepodporili predĺženie núdzového stavu, pretože nesúhlasia s večerným zákazom vychádzania. Bol to minister hospodárstva Richard Sulík a šéf diplomacie Ivan Korčok.

Na zadné sa stavia aj Sme rodina. Boris Kollár uviedol, že ak o 20 dní bude v nemocniciach len 500 či 600 ľudí, hnutie v parlamente nezahlasuje za predlžovanie núdzového stavu.

Na vláde však ešte tento krok podporili. Odborníci totiž varovali, že v opačnom prípade by nemocnice mohli zhruba tisícku pacientov rovno presťahovať na parkovisko a nemal by sa kto o nich starať. Situácia sa však vyvíja dobre a o dva – tri týždne môže byť táto hrozba zažehnaná.

Ilustračné foto, TASR

Aj toto sa udialo na Slovensku

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM