Aktualizované Zo Slovenska

Heger uvoľnil 3 milióny eur z premiérskej rezervy: Komu poputujú tieto peniaze? FOTO

Ako zdôraznil premiér, rezerva bude na rozdiel od minulosti používaná na riešenie skutočných problémov ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Heger uvoľnil 3 milióny eur z premiérskej rezervy: Komu poputujú tieto peniaze? FOTO
11
Galéria
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Premiér Eduard Heger (OĽANO) uvoľnil z rezervy predsedu vlády tri milióny eur pre centrá pre obete domáceho násilia. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii. O dotáciu môžu organizácie požiadať do 26. mája, podmienky sú zverejnené na stránke Úradu vlády (ÚV) SR. Ako zdôraznil Heger, rezerva premiéra bude na rozdiel od minulosti používaná na riešenie skutočných problémov ľudí.

Vykryjú dieru

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) vysvetlil, že prostredníctvom rezervy sa vykryje „diera“ vo financovaní tzv. bezpečných domovov. Priblížil, že bežne sú financované z nórskych fondov, rokovanie o novej partnerskej dohode sa však pre pandémiu oneskorilo. Krajniakov rezort sa preto obrátil na úrad vlády.

„Rezervu, ktorá nám láskavo vyčlenil úrad vlády, chápeme ako finančnú injekciu, ale len ako dočasné riešenie, a to pokiaľ ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nezabezpečí systémové financovanie bezpečných ženských domov a všetkých organizácii, ktoré týraným ženám pomáhajú,“ vyhlásila riaditeľka odboru rovnosti žien a mužov a rovnosti príležitostí na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Zuzana Brixová. Situácia si podľa nej vyžaduje novelu zákona o sociálnych službách.

Zvážiť chcú radikálne zvýšenie príspevku pre verejné i neverejné organizácie, ktoré pomáhajú obetiam týrania.

Ďalšie aktuálne správy

Stovky eur mesačne

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) doplnil, že rezerva premiéra predstavuje 1,5 milióna eur ročne, pomoc týraným ženám si však vyžadovala väčší objem financií. Ako vysvetlil vedúci ÚV SR Július Jakab, pre daný zámer ju presunom prostriedkov z ministerstva financií zvýšili o tri milióny eur.

Pobytové centrá môžu podľa Jakaba získať na osobu 370 eur mesačne. Ambulantné služby a zariadenia poskytujúce poradenské služby podporia desiatimi eurami na hodinu. O pomoc môžu požiadať občianske združenia, neziskové organizácie, cirkvi a ďalšie právnické osoby, ktoré poskytujú služby pre pomoc obetiam domáceho násilia a ich deťom.

Riaditeľka Bezpečného ženského domu Luna Hana Štrbová skonštatovala, že počas pandémie zaznamenali všetky organizácie zhoršenú situáciu. Verí, že peniaze budú efektívne využité na poskytnutie komplexnej pomoci obetiam.

Reakcia prezidentky

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila, že z rezervy premiéra sa uvoľnia tri milióny eur na pomoc týraným ženám. Uviedol to hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„Prezidentka poukazuje na túto potrebu dlhodobo a osobitne počas pandémie, ktorá má obzvlášť nepriaznivý dopad na obete domáceho násilia,“ uviedol hovorca. Dodal, že hlava štátu víta aj ohlasované systémové riešenie financovania takýchto služieb.

Ďalšie aktuálne správy

Z rezervy premiéra uvoľnia tri milióny eur pre krízové centrá
11
Galéria
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM