han Zo zahraničia

Zelenskyj požiadal Hegera o slovenské stíhačky: Dočasný premiér mu TAKTO odpovedal!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok počas stretnutia s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) na samite EÚ v Bruseli oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou.

Ilustračný obrázok k článku Zelenskyj požiadal Hegera o slovenské stíhačky: Dočasný premiér mu TAKTO odpovedal!
Zdroj: TASR/Úrad vlády SR

Heger povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo, informuje spravodajca TASR v Bruseli.

Zelenskyj na mimoriadnom samite EÚ dostal k dispozícii štyri kolá priamych rokovaní s premiérmi a prezidentmi, ktorí boli rozdelení do štyroch skupín. Heger bol v skupine s predstaviteľmi Českej republiky, Dánska, Estónska, Fínska a Lotyšska.

Zelenskyj ich podľa Hegera informoval o súčasnej situácii na Ukrajine s tým, že v najbližších týždňoch očakávajú zintenzívnenie ruskej ofenzívy.

Žiadosť Zelenského

„Požiadal o širokú pomoc. Oslovil nás ohľadom lietadiel MiG-29. Povedal som mu, že budeme o tom rokovať na domácej pôde a verejnosť bude informovaná o výsledku týchto rokovaní,“ vysvetlil. Rokovať podľa Hegera bude treba aj s Kyjevom o ďalších špecifikáciách a o prípadnom presune tejto vojenskej techniky.

Do tretice pôjde o rokovania na európskej úrovni, lebo lietadlá MiG-29 by Slovensko dodalo v rámci mechanizmu EÚ, ktorý prepláca dodávky vojenskej techniky pre Ukrajinu. Podľa Hegera je akákoľvek pomoc v prospech Ukrajiny v národnom záujme Slovenska a v záujme európskej bezpečnosti.

Aj TOTO vás môže zaujať:

Informoval Naďa

Na otázku, kedy by k dodávke lietadiel mohlo dôjsť, Heger uviedol, že to ukážu rokovania. O Zelenského žiadosti už informoval aj dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) a zdôraznil, že slovenská vláda má záujem o čo najrýchlejšie ukončenie rokovaní.

Zelenskyj podľa jeho slov požiadal o dodávky vojenskej techniky aj lídrov ostatných krajín, ktorí boli v tejto skupine, a to podľa toho, čo ktorá krajina dokáže zabezpečiť. Veľký záujem mal o ťažkú vojenskú techniku a tiež muníciu, ktorej je na bojiskách nedostatok.

„Jasne povedal, že potrebuje takú techniku a muníciu, ktorá dokáže chrániť ukrajinské mestá ostreľované ruskou stranou,“ uviedol Heger.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Výber z aktuálnych tém:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM