Aktualizované han Zo Slovenska

ZLOM v prípade Kaliňáka: Exminister vnútra je po takmer mesiaci na SLOBODE!

Najvyšší súd SR prepustil v piatok obvineného exministra vnútra Roberta Kaliňáka z väzby na slobodu.

Ilustračný obrázok k článku ZLOM v prípade Kaliňáka: Exminister vnútra je po takmer mesiaci na SLOBODE!
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Senát zrušil predchádzajúce aprílové uznesenie Špecializovaného trestného súdu jednomyseľne. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

„Trestné stíhanie obvineného považuje senát NS SR vo všetkých bodoch, ktoré sa mu kladú za vinu, za dôvodné, avšak sťažnostný súd – na rozdiel od sudcu pre prípravné konanie, žiadne dôvody kolúznej väzby u obvineného nezistil,“ skonštatovala Važanová.

Čo sa stalo?

Rozhodnutiu o väzbe predchádzalo podľa hovorkyne oznámenie zaujatosti zo strany všetkých členov senátu, o ktorých iný senát tunajšieho súdu rozhodol 1. mája tak, že nie sú zaujatí.

Následne senát rozhodol o námietke zaujatosti podanej obvineným Robertom Kaliňákom voči sudcovi Jurajovi Klimentovi tak, že nie je zaujatý.

Kaliňáka vzal ŠTS do kolúznej väzby 23. apríla. Tá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie.

Exministra vnútra vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil spolu s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Kaliňák po prepustení

Aktualizované 14:10 Exminister vnútra Robert Kaliňák považuje svoje trestné stíhanie za nezmysel. Ide podľa neho o politický proces.

Po prepustení z väzby podčiarkol, že súdy v jeho prípade doteraz nerozhodovali o dôvodnosti samotného stíhania, ale len o väzbe. Jeho obhajca David Lindtner podotkol, že súdy sú pri rozhodovaní o väzbe časovo limitované a nemajú možnosť si preštudovať všetky spisy tak, aby vedeli hovoriť o dôvodnosti stíhaní. Môžu podľa neho dospieť k záveru, ale nemožno to brať ako meritórne rozhodnutie.

„Platí veta, že sú to naozaj nezmysly. Budeme sa k tomu vyjadrovať postupom času, keď už bude pokračovať samotné trestné konanie. Nemôžem hovoriť k skutku,“ skonštatoval Kaliňák.

Považuje za nezmysel naháňať politických súperov za to, že svojich oponentov označia za daňových podvodníkov. Hovorí o „stalinistickom“ výkone práva. Upozornil na riziko zneužívania trestného práva.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM