Monika Hanigovská Magazín

Abeceda BOZKOV: Aké dostávate alebo dávate? Prezrádzajú, ako to medzi vami je!

Bozky nás sprevádzajú od narodenia. No nie všetky majú rovnaký význam. Čo sa v nich ukrýva?

Ilustračný obrázok k článku Abeceda BOZKOV: Aké dostávate alebo dávate? Prezrádzajú, ako to medzi vami je!
Zdroj: pixabay.com , pixabay.com , pixabay.com

Keď láska už nevedela čo povedať, vynašla bozk, povedala raz na verejnosti slávna francúzska herečka a modelka Brigitte Bardot. Poznáte rôzne typy bozkov a ich symboliku?

Vzťahový a sexuálny terapeut Indigo Stray Conger, pedagóg a terapeut Lexx Brown-James a sexuologička Gigi Engle rozobrali hneď niekoľko druhov bozkov, ktoré sú medzi nami najžiadanejšie. Informuje o tom portál mindbodygreen­.com.

1) Bozk na vrch hlavy

Poskytuje príjemcom pocit bezpečia, pohodlia a dôvernosti. Takéto gesto pochádza najčastejšie od rodičov alebo starých rodičov. No obľubujú ho aj partnerské páry. „Ak prichádza od partnera, môže signalizovať rovnaký pocit bezpečia, a to najmä v kombinácii s objatím zozadu,“ opisuje portál mindbodygreen.com.

2) Vzdušný bozk

Vzdušný bozk je skôr pozdravom ako romantickým gestom. Bežne sa používa medzi členmi rodiny, priateľmi alebo medzi platonickými vzťahmi. V niektorých kultúrach slúži ako druh pozdravu.

3) Bozk na čelo

„Tieto typy bozkov sú láskavým gestom a majú tendenciu signalizovať viac akejsi sladkosti a starostlivosti ako sexuálnej príťažlivosti. Bozky na čelo si môžu dopriať romantickí partneri, ale bežne sa dávajú deťom od rodičov alebo sú od starších členov rodiny,“ odhaľuje web.

4) Bozk na ruku

Takéto bozky sú prejavom úcty a diplomatickej komunikácie napríklad medzi členmi kráľovskej rodiny, a to napriek tomu, že v minulosti bol tento úkon oveľa bežnejší. Nebolo nezvyčajné, ak dámy v minulosti počuli vetu: „Ručičky bozkávam, milostivá pani“. Mnohé dámy ho na ruku aj dostali.

Je všeobecne prejavom rešpektu a úcty. „Ale bozkávať niečiu ruku, keď ju držíte, môže byť tiež aj nežným, láskyplným gestom, ak medzi týmito dvoma ľuďmi existuje vzťah,“ pripomína portál.

Aké sú ďalšie bozky? A čo znamenajú? Nájdete na druhej strane!

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM