han Zo zahraničia

Aj im už je Sputnik dobrý? NEUVERILI by ste, kde nad ruskou vakcínou uvažujú!

Vláda tejto krajiny plánuje viesť rozhovory s Moskvou o nákupe ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V a jej prípadných dodávkach, ak ju schváli regulačný úrad Európskej únie.

Ilustračný obrázok k článku Aj im už je Sputnik dobrý? NEUVERILI by ste, kde nad ruskou vakcínou uvažujú!
Zdroj: TASR/AP

Podľa vyjadrenia ministra zdravotníctva Jensa Spahna pre verejnoprávnu stanicu WDR, je Nemecko pripravené konať samostatne, bez EÚ, ak to bude znamenať, že by mohlo urýchliť svoju očkovaciu kampaň.

„Európska komisia včera oznámila, že nebude (na Sputnik V) uzatvárať zmluvy ako pri iných výrobcoch, ako napríklad BioNTech. Preto som na stretnutí ministrov zdravotníctva EÚ za Nemecko oznámil, že budeme bilaterálne hovoriť aj s Ruskom, a to najskôr o tom, kedy vôbec a aké množstvá by mohlo dodať,“ povedal Spahn.

Má to zmysel

Aby takéto dodávky mali pre Nemecko zmysel, museli by podľa ministra prísť v najbližších dvoch až piatich mesiacoch, pretože následne už bude mať krajina „tak či tak viac než dosť“ očkovacích látok. Spahn súčasne zdôraznil, že najskôr musí vydať povolenie na použitie tejto vakcíny Európska agentúra pre lieky (EMA). „Na to musí Rusko dodať údaje,“ upozornil s tým, že ak k tomu nedôjde, takéto povolenie nebude.

Predseda nemeckej Stálej komisie pre očkovanie (STIKO) Thomas Mertens vo štvrtkovom raňajšom vysielaní televízie ZDF povedal, že dosiaľ zverejnené údaje o vakcíne Sputnik V „vyzerajú veľmi dobre“, nevie však, aké ďalšie dáta môže mať k dispozícii EMA.

FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si aj toto:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM