Zo zahraničia

Bude nebezpečný? Vedci objavili nový variant koronavírusu, nazvali ho DELTAKRON

Na Cypre objavili výskumníci nový variant koronavírusu, ktorý je kombináciou variantov delta a omikron, a preto dostal názov deltakron.

Ilustračný obrázok k článku Bude nebezpečný? Vedci objavili nový variant koronavírusu, nazvali ho DELTAKRON
Zdroj: TASR/AP

Nový variant objavil tím vedcov Cyperskej univerzity pod vedením profesora biovied Leondiosa Kostrikisa, ktorý ho i pomenoval. Informoval o tom v nedeľu rakúsky webový portál OE24.

Dosiaľ odhalili na Cypre 25 prípadov nákazy týmto variantom, ktorý podľa Kostrikisa obsahuje proteínové štruktúry variantov delta a omikron.

Ako povedal pre stanicu Sigma TV, myslí si, že sa voči nemu presadí skôr aktuálne dominujúci omikron.

Nemecký virológ a epidemiológ Klaus Stöhr predpokladá, že je nepravdepodobné, že by bol deltakron skutočne nebezpečný, napísal denník Bild.

„V biológii nie sú jeden a jeden bezpodmienečne dva. Len preto, že jeden vírus má vonkajšie vlastnosti dvoch iných alebo preto, že sa skombinujú mutácie dvoch variantov, neznamená to, že majú i rovnaké klinické následky,“ vysvetlil.

Stöhr tiež dodal, že neustále vznikajú stovky variantov s najrozličnejšími mutáciami. „Veľmi zriedkavo sa nejaký z nich regionálne či ešte zriedkavejšie globálne stane dominantným a na určitý čas potlačí iné varianty, až kým to isté nespraví ďalší variant,“ povedal.

Ilustračné foto, TASR

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM