Technológie

Českí vedci vyvinuli NEUVERITEĽNÝ systém: Polícii umožní zastaviť auto na diaľku

Českí vedci predstavili systém Eloryks, ktorý policajtom umožní elektronicky obmedziť rýchlosť alebo zastaviť unikajúce vozidlo.

Ilustračný obrázok k článku Českí vedci vyvinuli NEUVERITEĽNÝ systém: Polícii umožní zastaviť auto na diaľku
Zdroj: YouTube.com/belerby

Dosah systému je okolo 300 metrov. Článok o tom priniesol spravodajský web Novinky.cz, informuje TASR.

Vývoj systému financuje české ministerstvo vnútra a spolupracuje na ňom České vysoké učení technické v Prahe a Vysoké učení technické v Brně. Systém vyvíjajú tri roky. Vďaka systému by polícia nemusela používať rôzne donucovacie prostriedky, v dôsledku ktorých môže dôjsť k ublíženiu na zdraví či k škode na majetku.

Zamerali sa na modernú technológiu

„Modernou technológiou, na ktorú sa zameriavame, je bezdrôtová komunikácia medzi vozidlami známa pod skratkou V2X (Vehicle-to-X) alebo kooperatívne systémy. Tieto technológie sa už aj dnes dostávajú do komerčne vyrábaných vozidiel,“ uviedol Zdeněk Lokaj z laboratória CertiLab, ktorý predstavoval novinárom prototyp.

Spomínanými technológiami v súčasnosti disponujú napríklad nové elektrické modely značky Volkswagen a posledná generácia Volkswagen Golf.

Príkaz na zastavenie

Vďaka technológiám môžu vozidlá komunikovať s vozidlami s podobnou výbavou, ktoré sa nachádzajú v okolí, či s „inteligentnou“ dopravnou infraštruktúrou, ktorá ich upozorní napríklad na práce na cestách, kolóny, alebo blížiacu sa sanitku. „A nám umožňuje bezpečným a autorizovaným spôsobom vydať rozkaz prenasledovanému vozidlu, aby sa zastavilo,“ povedal Lokaj.

Stačí niekoľko sekúnd

Pri mimoriadnej bezpečnostnej situácii policajné vozidlo zo svojej komunikačnej jednotky vyšle signál a v priebehu niekoľkých sekúnd dôjde k vypnutiu prívodu paliva do motora v páchateľovom vozidle.

V prípade elektrického automobilu sa obmedzí prísun energie z batérie. Na základe vzdialenosti, rýchlosti či smeru pohybu auta by policajti v špeciálnej aplikácii mohli vybrať vozidlo, ktoré pomocou tlačidla „blokovať“ zastavia.

V budúcnosti by sa systém mohol využívať aj v prípade krádeží, obmedzenia pohybu v blízkosti chránených budov alebo pri plánovaných policajných akciách. Potrebné je ešte vyriešiť, za akých okolností bude možné systém použiť a ako zabrániť jeho zneužitiu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM