Monika Hanigovská Zo zahraničia

Epidemiológ upokojuje: Prestaňme deltu DÉMONIZOVAŤ, úmrtnosť je asi 20-krát NIŽŠIA

Niektorí odborníci odrátavajú príchod novej vlny koronavírusu, iní to tak čierne nevidia a majú pre nás dobré správy!

Ilustračný obrázok k článku Epidemiológ upokojuje: Prestaňme deltu DÉMONIZOVAŤ, úmrtnosť je asi 20-krát NIŽŠIA
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Na Európu sa rúti nová vlna takzvaného indického variantu koronavírusu, pomenovaný ako delta vírus. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dvíha varovný prst a informuje nás o tom, že doposiaľ najinfekčnejší variant sa na starom kontinente udomácni už v auguste.

No niektoré krajiny už stihli čiastočne prehodnotiť svoj postoj a o slovo sa prihlásili aj niektorí odborníci, ktorí tvrdia, že je menej nebezpečný.

K vírusu chcú pristupovať ako ku chrípke

„Variant delta zatiaľ vykazuje úmrtnosť 0,3 percenta. To je veľmi povzbudivé,“ upozornil austrálsky virológ Stuart Turville pre web ABC News, ktorého ďalej cituje český portál iDNES.

Aj zaočkovaní

Svet pozorne sleduje britské štatistiky, kde boli zaznamenané aj mutácie delta a delta plus. Čo zatiaľ ukázali? „Z celkového množstva 92 029 prípadov delty sekvenovaných od tohtoročného februára zomrelo v krajine 117 ľudí, čo je 0,13 percenta. Dve pätiny z nich zomrelo napriek tomu, že boli zaočkovaní dvoma dávkami. Vo Veľkej Británii bola drvivá väčšina zaočkovaných vakcínou od AstraZeneca.“

Podobne je na tom aj Izrael, ktorý je pre svet vzorom, čo sa týka očkovania. Minulý štvrtok (1. júla) tam pribudlo 307 nových prípadov, čo je najviac od začiatku apríla. Napriek tomu však v krajine neevidujú zvýšenú mieru úmrtnosti v súvislosti s koronavírusom. Väčšinu nakazených pritom tvoria ľudia mladších vekových kategórií.

Nižšia úmrtnosť

Novej mutácie sa neobáva ani český epidemiológ Jiří Beran. „Musíme prestať démonizovať delta vírus,“ vyhlásil vedec s tým, že pri pohľade na dostupné dáta z Veľkej Británie, kde sa táto mutácia silno rozšírila, je úmrtnosť asi 20-krát nižšia, než pri predchádzajúcej mutácie alfa, ktorú sme donedávna poznali ako britskú mutáciu, píše o tom CNN PRIMA NEWS.

„Keby ten vírus napadol všetkých v Českej republike, tak tu zomrie „len“ 10-tisíc ľudí. Keby tu bola delta od začiatku, tak by nám tú nezomrelo 30-tisíc ľudí, ale 1500,“ myslí si epidemiológ.

Ďalšie aktuálne témy

Menej nebezpečný

Situáciu upokojuje i ďalší odborník. „Je potrebné upozorniť na to, že tento variant nie je tak virulentný. To znamená, že nie je tak nebezpečný pre človeka než tie predošlé,“ povedal v Českej televízii (ČT) epidemiológ Marek Petráš z 3. lekárskej fakulty Karlovej Univerzity.

Ako silná nádcha

Aké sú najčastejšie symptómy infikovaných delta variantom? Odpoveď možno nájsť napríklad u odborníka, ktorý stojí za istou covidovou štúdiou.

Profesor Tim Spector hovorí, že u mladých ľudí sa delta variant prejavuje asi ako horšie prechladnutie. „Od začiatku mája, sme sledovali najviac zastúpené príznaky v mobilnej aplikácii – a nie sú rovnaké, ako boli predtým,“ informuje o tom pre BBC.

Ochorenie sprevádza horúčka, strata chuti a čuchu, zimnica a bolesť svalov. „Zdá sa, že tento variant funguje trochu inak. Môže to len vyzerať ako silná nádcha alebo smiešny pocit „vypnutia“, no zostaňte radšej doma a choďte sa dať otestovať.“

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Koronavírus na Slovensku:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM