han Rôzne

Gastro je pred totálnym KOLAPSOM: Keď sa im nepomôže, skrachujú ďalšie prevádzky!

V Európe má iba Slovensko celonárodný 24-hodinový zákaz konzumácie v reštauráciách. Pripravovaná vlna pomoci je zároveň ešte horšia, pretože diskriminuje ľudí v gastre podľa veľkosti ich prevádzok.

Ilustračný obrázok k článku Gastro je pred totálnym KOLAPSOM: Keď sa im nepomôže, skrachujú ďalšie prevádzky!
Zdroj: Dnes24.sk/Milan Hanzel

Tvrdí to Iniciatíva Zachráňme gastro, ktorá vidí riešenie hlavne v nižšej dani z pridanej hodnoty (DPH) alebo v žalobách na Európsky súd pre ľudské práva.

Iniciatíva poukázala na to, že popri aspoň čiastočne otvorených školách, obchodoch a hoteloch ostávajú slovenské reštaurácie ako jediné v Európe bez aspoň obmedzenej možnosti usadiť hosťa. Ak ostanú reštaurácie zatvorené do konca decembra, budú podľa iniciatívy od začiatku pandémie 344 dní bez prevádzky.

„Pomoc reštauráciám, ktoré sú zatvorené bez toho, aby ich majitelia a zamestnanci vedeli, čo s nimi bude ďalej, je veľmi zlá a extrémne pomalá,“ podotkol Ján Laš z iniciatívy. Pre zlé podmienky sa podľa neho sumy alokované rezortmi hospodárstva a dopravy nedajú dočerpať.

Žiadne zlepšenie

Skonštatoval, že oproti prvej a druhej vlne neprišlo k zlepšeniu, prišlo však k nespravodlivej diskriminácii ďalších stoviek reštaurácií, ktoré sa k pomoci nedostanú vôbec alebo len s extrémnym oneskorením. „V tejto situácii je jediným normálnym systémovým a spravodlivým riešením okamžité výrazné zníženie DPH pre reštauračné služby. Od tohto momentu nebudeme chcieť od štátu, ak budeme môcť byť aspoň čiastočne otvorení, nič,“ dodal Laš.

Pri plánovanom obnovení pomoci s poklesom tržieb z ministerstva práce prišlo podľa iniciatívy k významnému obmedzeniu na žiadateľov s počtom zamestnancov do 50. „Takto vypadáva z možnosti žiadať o pomoc podstatná časť gastrosektoru,“ zdôraznila iniciatíva. V prípade pomoci s nájomným je podľa nej stále podmienkou komplikovaná súčinnosť prenajímateľa. Tvrdí tiež, že pomoc z ministerstva dopravy prichádza s oneskorením.

Sú zdrvení

V oficiálnom vyjadrení ešte Ján Laš uviedol aj toto: „Nerozumieme, prečo nás chcú silou mocou politici neustále zrážať na kolená. Pochopili by sme obmedzenia časové, dočasné, jasne ohraničené zatvorenie nočných klubov, rozdelenie stolov, OTP, OP či iné režimy. Chápeme kontroly, rešpektujeme všetky výkazy, vieme, že peniaze nerastú na strome, no je absurdné, že v druhom roku pandémie sa politici v ničom nezlepšili.“

„Pred kamerami sľubujú, no výsledky ich pomoci sú žalostné. Je nám to veľmi ľúto, iné krajiny svoj si svoj hospitality sektor opatrujú a starajú sa oň. My sme jediní 100 % zatvorení, a stále menej a menej z nás dočiahne aj na tú drobnú výpomoc,“ dodal Laš.

„Každý jeden deň takéhoto vládneho gastronepomáhania vyháňa od nás schopných ľudí preč do inej práce alebo zahraničia. Ak sa nám nepomôže hneď skrachujú naozaj stovky doterajších platiteľov daní a zamestnávateľov. Je to vláde naozaj jedno?,“ ukončil.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM