Ilustračný obrázok k článku Hlas-SD navrhol odvolať Matoviča: On je momentálne najväčšie zlo slovenskej politiky
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Hlas-SD navrhol odvolať Matoviča: On je momentálne najväčšie zlo slovenskej politiky

Matovič ako predseda najsilnejšej koaličnej strany podľa Pellegriniho riadi ďalej túto vládu.

Aktualizované Politika
Aktualizované Politika

Hlas-SD navrhol odvolať Matoviča: On je momentálne najväčšie zlo slovenskej politiky

Matovič ako predseda najsilnejšej koaličnej strany podľa Pellegriniho riadi ďalej túto vládu.

Ilustračný obrázok k článku Hlas-SD navrhol odvolať Matoviča: On je momentálne najväčšie zlo slovenskej politiky
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Opoziční nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentnej strany Hlas-SD podali v pondelok do podateľne NR SR návrh na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z postu ministra financií.

Zodpovedá za chaos

Oznámil to na brífingu predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR podľa neho podpísalo 39 opozičných parlamentných poslancov.

„Igor Matovič politicky zodpovedá za chaotický stav a za rozklad štátu, ktorých sme v dnešných dňoch svedkom. Kritické pandemické obdobie odhalilo v plnej nahote zlyhania dvoch vlád Igora Matoviča, ale aj zlyhanie celej parlamentnej väčšiny, ktorá má exekutívu kontrolovať, korigovať jej činnosť, a nie jej bezhlavo slúžiť,“ priblížil Pellegrini.

Matovič ako predseda najsilnejšej koaličnej strany podľa Pellegriniho riadi túto vládu, bez jeho zvolenia sa v tomto štáte neudeje nič.

Nastavme mu zrkadlo

„Je preto logické, že ešte pred tým, ako sa ‚pustíme‘ do (odvolávania) vlády ako celku, sme sa rozhodli podať návrh na vyslovenie nedôvery Igorovi Matovičovi aj spolu s inými opozičnými poslancami. Ako dopadne hlasovanie, to už je na pleciach vládnej koalície. Uvidíme, akú podporu či nepodporu Matovič dostane. My sme si vedomí našich počtov. Tohto človeka však nemôžeme nechať bez povšimnutia,“ povedal.

Matovič, ktorý podľa Pellegriniho napáchal toľko zla v tejto krajine, si nemôže myslieť, že odchodom na „teplé miestečko ministra financií a vicepremiéra si bez povšimnutia bude tichučko sedieť“.

„Musíme mu nastavovať zrkadlo, pretože Igor Matovič je momentálne najväčšie zlo slovenskej politiky,“ podčiarkol Pellegrini.

„Tých prehreškov sa ukázalo najviac práve teraz, keď Igor Matovič sedí na stoličke vicepremiéra a ministra financií. Logicky mu však pripomíname celé jeho jedenapolročné obdobie, ktoré má za sebou,“ dodal Pellegrini.

Aj Kollár a Valášek

Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Kollár zo strany Spolu podporí návrh parlamentnej opozície na odvolanie ministra financií.

Podľa Kollára treba Matoviča odvolať z funkcie ministra skôr, ako napácha škody na rozpočte či nastavení daní a odvodov. „Videli sme, aký chaos dokázal Igor Matovič vyrobiť, keď neúspešne viedol boj proti pandémii. Je našou povinnosťou urobiť všetko, čo sa dá, aby podobné škody nemohol Igor Matovič napáchať aj v našich verejných financiách,“ povedal Kollár a upozornil na to, že pôsobenie Matoviča vo vláde pomáha vrátiť mocenské pomery do obdobia pred parlamentnými voľbami.

Za vyjadrenie nedôvery Matovičovi bude hlasovať aj ďalší bývalý člen strany Za ľudí Tomáš Valášek. „Pred mesiacmi som ho vyzval na vyvodenie zodpovednosti za zlé manažovanie pandémie odchodom a platí to aj dnes. Presun z prvej priečky hierarchie vlády (premiéra) na druhú (ministra financií) nepovažujem za vyvodenie zodpovednosti,“ argumentuje Valášek, ktorý tvrdí, že Matovič svojimi neustálymi útokmi na kolegov vo vláde potvrdzuje nepochopenie úlohy lídra koalície a politickej autority.

Valášek zároveň vyjadruje počudovanie nad tým, že koaliční partneri doteraz nepochopili, aké riziko pre ďalšie fungovanie koalície znamená Matovičovo zotrvávanie vo vláde.

Čo je aktuálne v domácej politike?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín