Ilustračný obrázok k článku Kollár končí s chaotickým vládnutím Matoviča! Koalícia stráca prvého poslanca
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Kollár končí s chaotickým vládnutím Matoviča! Koalícia stráca prvého poslanca

Primátor Hlohovca už nebude koaličným poslancom strany Za ľudí. Nedokáže sa už viac pozerať na chaos v riadení pandémie zo strany vlády.

Aktualizované MI Politika
Aktualizované MI Politika

Kollár končí s chaotickým vládnutím Matoviča! Koalícia stráca prvého poslanca

Primátor Hlohovca už nebude koaličným poslancom strany Za ľudí. Nedokáže sa už viac pozerať na chaos v riadení pandémie zo strany vlády.

Ilustračný obrázok k článku Kollár končí s chaotickým vládnutím Matoviča! Koalícia stráca prvého poslanca
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Miroslav Kollár patril dlhodobo k najväčším kritikom vlastnej vlády i konkrétne premiéra Igora Matoviča. Tvrdí, že už nedokáže legitimizovať túto vládu, a preto odchádza z poslaneckého klubu koaličnej strany Za ľudí. Poslanecký mandát si však ponecháva.

Už sa to nedá vydržať

Zo statusu Miroslava Kollára na Facebooku je jasné, že jeho odchod súvisí najmä so správaním Igora Matoviča v úlohe premiéra. Primátor Hlohovca doslova píše, že už viac nechce byť Matovičovým poslancom.

„Ako poslanec už nemôžem ďalej legitimizovať chaotické a nekompetentné vládnutie Igora Matoviča, ktorý aj dnes namiesto rázneho a kompetentného politického líderstva ponúka len výhovorky, reči o sabotáži a ankety o očkovaní neschváleným Sputnikom,“ píše M. Kollár.

Preto vystupuje z poslaneckého klubu koaličnej strany Za ľudí, ale je naďalej pripravený v parlamente podporiť všetky dobré legislatívne návrhy opreté o programové vyhlásenie vlády, za ktoré hlasoval.

Odstúpiť by mal premiér

Primátor Hlohovca tvrdí, že sa už nedokáže dívať na to, ako vládne opatrenia v boji s pandémiou nefungujú, ale nikto z vlády nie je schopný urobiť žiadnu sebareflexiu. Dlhodobo na to ako koaličný poslanec upozorňoval, ale nič sa nedeje. Namiesto zmeny vraj dostal „vynadané“ on sám.

„V čase zúriacej pandémie koaličná rada namiesto COVIDu riešila „zobrané spisy“ mediálnych či fejsbúkových útokov na vládu. Jasné, že som v tejto absurdnej buchli premiantom. 21-krát som vraj zhrešil,“ uvádza M. Kollár.

Pripomína, že Slovensko je svetovým premiantom v počte úmrtí na Covid-19 a v každej demokratickej európskej krajine by v takejto situácii mal odstúpiť minimálne minister zdravotníctva.

„V našom konkrétnom prípade by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť aj premiér Igor Matovič,“ uvádza M. Kollár.

Je presvedčený, že práve premiér nesie hlavnú politickú aj osobnú zodpovednosť za podobu protipandemických opatrení, za ich nekoncepčnosť, nedôslednosť, zlé načasovanie, chaos, aj za nedôveru verejnosti v prijímané opatrenia. Za absurdnú zamilovanosť do celoplošného testovania.

Prvé reakcie

Na odchod prvého koaličného poslanca okamžite zareagoval jeho stranícky kolega Tomáš Valášek, ktorý je zároveň predsedom parlamentného eurovýboru. Z jeho slov je jasné, že nespokojnosť s vládnou politikou pociťujú viacerí koaliční poslanci.

„Miro, budeš chýbať, ale úplne rozumiem,“ napísal poslanec Tomáš Valášek (Za ľudí) v reakcii pod statusom M. Kollára.

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová však natoľko ústretová nebola. Pre TASR uviedla, že M. Kollár smeroval k tomuto kroku odvtedy, ako s ňou prehral súboj o predsednícke kreslo. Svojim rozhodnutím odísť vraj sklamal voličov.

„Byť nezávislým poslancom a nemať zodpovednosť za krajinu je postavenie síce pohodlné, ale zbytočné. Strana Za ľudí je stranou, ktorá plní sľuby, ktoré dala svojim voličom, a budeme pokračovať v zápase za spravodlivé, férové a prosperujúce Slovensko,“ vyhlásila V. Remišová.

S reakciou sa poponáhľali aj v hnutí OĽaNO. Odchod M. Kollára ich vraj neprekvapil, pretože hlohovecký primátor sa podľa nich dlhodobo správal ako opozičný poslanec.

„Celá koalícia je pod enormným tlakom verejnosti, keďže Slovensko čelí nielen pandémii vírusu, ale aj bezbrehého populizmu, keď je mnohým politikom prednejšia ochrana vlastných percent pred ochranou života a zdravia obyvateľstva,“ uviedol pre TASR Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO.

Odchod Miroslava Kollára postupne komentovali aj ďalšie politické strany. Predseda Sme rodina Boris Kollár si rovnako ako OĽaNO neodpustil štipľavú rozlúčku.

„Keďže pán poslanec Miroslav Kollár ako jediný ani nepodpísal koaličnú zmluvu, ťažko hovoriť o tom, či bol niekedy koaličným poslancom. Neviem, či odišiel odniekiaľ, kde možno ani nikdy nebol,“ uviedol B. Kollár pre TASR.

Naopak, koaličná SaS zareagovala s ľútosťou a ocenila doterajší prínos hlohoveckého primátora pre koalíciu.

"Strana SaS rešpektuje rozhodnutie Miroslava Kollára odísť z koalície a zo strany Za ľudí. Je škoda, že koalíciu opúšťa „takáto výrazná politická tvár parlamentu… Dlhodobo poukazoval na problémy, ktoré boli ignorované,“ uviedla SaS v stanovisku pre TASR.

KONČÍM. ODDNES UŽ NIE SOM POSLANCOM PREMIÉRA IGORA MATOVIČA Som primátor okresného mesta, v okrese, ktorý bol...

Posted by Miroslav Kollar - Za ľudí on Tuesday, February 16, 2021

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín