Zo Slovenska

Kombinácia vakcín proti COVID-19 bude možná len v špecifických prípadoch

V prípade, ak vakcinačné centrum očkuje mimo nastavených pravidiel, daný úkon je plne v zodpovednosti vakcinačného centra.

Ilustračný obrázok k článku Kombinácia vakcín proti COVID-19 bude možná len v špecifických prípadoch
Zdroj: TASR/AP

Kombinácia dvoch odlišných dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 bude možná len v presne špecifikovaných prípadoch, informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová s tým, že ide o odporúčanie odborníkov.

Kombinácia vakcín

„Záver odborníkov tak hovorí o tom, že aktuálne by kombinácia vakcín mala byť realizovaná v našich podmienkach výlučne z dôvodu zdravotnej kontraindikácie pre podanie druhej dávky rovnakej vakcíny,“ uviedla.

Druhú dávku inej očkovacej látky bude teda možné dostať, ak nastala závažná vedľajšia príhoda po podaní prvej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 s kontrain­dikáciou podania druhej dávky alebo ak sa eviduje nedostupnosť rovnakého druhu vakcíny.

Rovnako sa tak môže stať v prípade, ak sa človek očkoval prvou dávkou vakcíny v zahraničí, a tá nie je na Slovensku registrovaná alebo k dispozícii.

Časový interval

Podľa MZ SR sa kombinovať môže prvá dávka vektorovej vakcíny a druhá dávka mRNA vakcíny, pričom časový interval je minimálne 28 dní a môže byť až do 12 týždňov, no s aspektom dosiahnutia plnej ochrany neskôr.

Taktiež sa môže kombinovať prvá dávka mRNA vakcíny a druhá dávka vektorovej vakcíny. Časový interval v tomto prípade je minimálne 28 dní, môže byť až do 12 týždňov avšak s aspektom dosiahnutia plnej ochrany neskôr.

V prípade, ak vakcinačné centrum očkuje mimo nastavených pravidiel, daný úkon je plne v zodpovednosti vakcinačného centra. Teda posúdiť kontraindikáciu môže aj priamo lekár vo vakcinačnom centre, dodalo MZ SR.

Ilustračné foto

Očkovanie proti koronavírusu

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM