Monika Hanigovská Magazín

Máte pocit, že PRIBERÁTE aj z vody? Za zmenou konfekčnej veľkosti môžu byť tieto LIEKY

Za priberaním nemusí byť len absencia pohybu či lenivosť. Sú to aj lieky, ktoré sa spájajú s priberaním. Viete, ktoré môžu spôsobiť nadváhu?

Ilustračný obrázok k článku Máte pocit, že PRIBERÁTE aj z vody? Za zmenou konfekčnej veľkosti môžu byť tieto LIEKY
Zdroj: pixabay.com , pixabay.com , pixabay.com

Dávate si pozor na stravu, doprajete si spánok a pohyb tiež nie je nočnou morou, ale aj tak sa na vás tie kilá stále akosi lepia? Možno sú problémom lieky. Viete, ktoré vám môžu spôsobiť nadváhu?

Za zmenou telesnej hmotnosti môžu byť najčastejšie liečivá proti epilepsii, na zníženie krvného tlaku a cukrovky, ale aj antidepresíva, neuroleptiká a steroidné (kortikosteroidné) či antikoncepčné tabletky. Váha vás môže potrápiť aj vtedy, ak užívate lieky na srdce a alergiu.

Podporujú chuť jedla a…

„Niektoré lieky môžu stimulovať vašu chuť do jedla. Budete jesť viac a priberiete. Iné môžu ovplyvniť metabolizmus. To spôsobí, že vaše telo spáli kalórie pomalším tempom. Niektoré lieky môžu spôsobiť zadržiavanie vody v tele. V tom prípade vážite viac, aj keď nepriberiete nadbytočný tuk,“ opisuje zdravotnícky portál Pih Healt.

Tieto lieky sa niekedy spájajú s dýchavičnosťou a únavou. Cvičenie je preto náročnejšie.

Veda nemá na všetko odpoveď

„Pri niektorých liekoch si výskumníci nie sú presne istí, čo spúšťa prírastok hmotnosti,“ pripomína tamojší portál. Obezita je zároveň štartérom ďalších chorôb. Trápia vás podobné problémy? Nečakajte a vyhľadajte svojho lekára!

Nevzdávajte sa ani vtedy, ak nemôžete vysadiť lieky alebo znížiť dávky. Zmeňte jedálniček, doprajte si viac čerstvého vzduchu, pohybu a úsmevu. Aj psychika má zásadný vplyv na chudnutie.

A možno vás nakopne a inšpiruje skutočný príbeh: Aj slovenskú speváčku s podmanivým hlasom trápila nadváha. Vážila vyše 100 kíl, ale za rok sa jej podarilo zhodiť bez diéty takmer polovicu.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM