Monika Hanigovská Magazín Lifestyle

Mnohí sa TO snažia odnaučiť, no darmo: Viete, prečo počas práce vyplazujeme jazyk?

Deti ho vystrkujú a vyplazujú bežne. Dospelí sa s tým veľmi nechvália. Prečo to vôbec robíme?

Ilustračný obrázok k článku Mnohí sa TO snažia odnaučiť, no darmo: Viete, prečo počas práce vyplazujeme jazyk?
Zdroj: pixabay.com , pixabay.com

Tento jav ste si mohli všimnúť už pri deťoch. Niečo tvoria, skúmajú, a popritom vyplazujú alebo vystrkujú podvedome jazyk. No mnohí z toho nevyrastú, a túto činnosť si „prenášajú“ i do dospelosti. Jazyk už nevystrkujú tak aktívne ako v detstve, ale používajú ho najmä počas riešenia náročných úloh.

Počas práce s rukami

„Je to skutočne výsledok toho, čo robíte,“ uviedla doktorka Gillian Forresterová, odborníčka na komparatívne-kognitívnu neurológiu pre portál Live Science.

Odborníčka si tento jav odsledovala. Skúmala mladých participantov počas toho, ako pri plnení úloh museli používať ruky. Výsledok? Vyplazovane jazyka skutočne nastalo pri činnostiach, ktoré zahŕňali prácu s nimi.

„Zapojenie úst je najzreteľnejšie u detí, ale je to pravdepodobne len preto, že dospelí sa to naučili potláčať,“ povedala Forresterová.

Predsa len, nie je práve profesionálne vyplazovať jazyk a robiť grimasy zakaždým, keď sa potrebujete hlboko zamyslieť.

Spoločný proces?

Prečo to robíme? „Pre mňa najzaujímavejšia interpretácia štúdie je tá, ktorá podporuje myšlienku, že artikulácia rúk a jazyka sa riadi spoločnými mozgovými procesmi,“ vysvetlila odborníčka.

Ruky a jazyk sú podľa nej „jediné jemné artikulátory na našom tele“. Jeho vystrčenie tak môže byť prostriedkom, ako upokojiť mozog počas riešenia zložitej úlohy.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM