Monika Hanigovská Magazín

Máte alergiu na psov? Vedci sú bližšie k prevratnej VAKCÍNE!

Vedci už možno čoskoro potešia skupinu ľudí s oslabenou imunitou. Tím odborníkov chce totiž zatočiť s alergiou na psov.

Ilustračný obrázok k článku Máte alergiu na psov? Vedci sú bližšie k prevratnej VAKCÍNE!
Zdroj: pixabay.com

Mnohí túžia po najvernejšom priateľovi človeka, no pri priblížení k nemu prežívajú miesto radosti skôr zdravotné komplikácie. Iní sa mu vyhýbajú veľkým oblúkom. Tento diskomfort má aj názov.

Je to nepríjemná alergia, ktorú sprevádza nádcha, pričom sa k tomuto stavu pridružuje zápal spojiviek, ekzém, pocit vyčerpania až priedušková astma. To všetko vyvolávajú alergény, ktoré nájdeme v krvi, koži, slinách, pote, moči a kožných šupinách psov.

Vedci však pracujú na tom, aby boli takéto prejavy alergikov už len vzdialenou spomienkou a prinášajú prvé sľubné informácie! Odborníci ohlasujú, že sú bližšie k prevratnému cieľu – k vytvoreniu vakcíny proti alergii na psov. Informuje o tom portál Science Alert.

„Japonským vedcom sa podarilo identifikovať určité časti molekúl, ktoré pravdepodobne stoja za vznikom alergických reakcií u ľudí, keď sa v ich blízkosti objaví pes,“ píše Science Alert.

Základ vakcíny

Je pravdepodobné, že sú konečne na stope samotného základu vakcíny proti alergii na psov. Hneď ako sa im podarí tieto špecifické časti molekúl identifikovať a izolovať, môže sa tím odborníkov zamerať na vakcínu, ktorej cieľom bude zmierňovať reakcie imunitného systému.

Ako ďalej vysvetľuje Science Alert, tieto časti molekúl sú známe ako epitopy – reťazce aminokyselín, ktoré tvoria časť proteínu a naše telo ich môže začať vnímať ako hrozbu.

Presné zacielenie

Výskumníci sa zamerali na konkrétny psí alergén s názvom Can f 1. „Je jeden zo siedmich takýchto alergénov, ktoré boli predtým identifikované, a o ktorých sa predpokladá, že sú zodpovedné za 50 až 75 % reakcií u ľudí alergických na psov,“ dodáva tamojší portál.

Tieto alergény môžu spôsobiť závažné alergické reakcie ako astmu, alergickú nádchu a u 5 až 10 % populácie môžu vyvolať alergickú konjunktivitídu.

Problém sa však môže ešte viac prehĺbiť. „Keďže kontakt medzi psami a ľuďmi je čoraz častejší a intímnejší, alergia je celosvetovo čoraz výraznejšia, najmä vo vyspelých krajinách,“ prízvukujú vedci.

Prostredníctvom špeciálnej techniky preskúmali celú štruktúru proteínu Can f 1, čo sa predtým nikomu nepodarilo.

Nádej aj pre ďalších

Ak sa japonským odborníkom podarí vyvinúť vakcínu, ktorá zatočí s alergiou na chlpáčov, bude to impulzom aj pre ďalších alergikov. Prečo? Za všetkým sú už spomínané epitopy.

„Vývoj tejto vakcíny nie je v žiadnom prípade bežný, a ak sa ho podarí vedcom uskutočniť, je tu nádej, že rovnaký proces by sa v budúcnosti mohol použiť pri vývoji iných typov vakcín,“ dodáva na záver Science Alert.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

O tomto ste vedeli? Pozrite si ďalšie zaujímavosti:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM