han Zo Slovenska

Na Cyrilo-metodskej púti bol aj Heger: Arcibiskup z Poľska odsúdil potraty aj homosexualitu! FOTO

Stovky veriacich sa v pondelok zišli v Nitre na celonárodnej Cyrilo-metodskej púti. Medzi tými, ktorí prišli, nechýbal ani premiér Eduard Heger (OĽANO).

Ilustračný obrázok k článku Na Cyrilo-metodskej púti bol aj Heger: Arcibiskup z Poľska odsúdil potraty aj homosexualitu! FOTO
4
Galéria

Slávnostnú svätú omšu na Svätoplukovom námestí celebroval poznanský arcibiskup Stanislaw Gadecki, predseda Konferencie biskupov Poľska.

Ocenil dedičstvo svätých Cyrila a Metoda, ktorí na naše územie priniesli vieru a významne prispeli i k formovaniu morálnych základov slovenského národa.

„Keď sa knieža Rastislav v roku 863 obrátil na cisára s prosbou o misionárov, duchovný stav obyvateľov Nitrianskeho kniežatstva napĺňal optimizmom, ľudia pohanstvo odmietali. To sa však už nedá povedať o dnešných obyvateľoch Európy,“ uvádza sa v príhovore, ktorý v mene Gadeckého predniesol kancelár Biskupského úradu Nitra Marcel Cíbik.

Gadecki poukázal na to, že mravné hierarchie sa výrazne odvrátili. V tejto súvislosti kritizoval ospravedlňovanie homosexuality.

Čo ešte odsúdil?

Cíbik v homílii odsúdil umelé potraty, rozvody i samovraždy, rovnako ako i vládnuci liberalizmus. Kritizoval aj správu chorvátskeho europoslanca Pedraga Matiča o sexuálnom a reprodukčnom zdraví žien a dievčat, ktorú v júni prijal Európsky parlament. Odmieta, že by medzinárodné dokumenty hovorili o existencii práva na umelý potrat a označovali ho za ľudské právo.

Ďalšie aktuálne témy

V závere kázne celebrant pripomenul dôležitosť cyrilo-metodského odkazu. „Sú výzvou Boha k svetu, výzvou k spytovaniu svedomia slovanských národov a odprosovania Boha za nedostatok úcty k životu,“ skonštatoval.

Nechýbal ani Heger

Na púti sa zúčastnil aj slovenský premiér, ktorý na sociálnej sieti napísal pár slov. „Svätí Cyril a Metod prišli na naše územie, aby priniesli zrozumiteľnosť Evanjelia našim predkom. Výrazne sa podpísali pod víziu zjednotenia moravského národa prostredníctvom jazyka, vzdelania a kultúry. Bez týchto atribútov sa nemôže rozvíjať žiadna národná identita. Je mojou prioritou, aby zo Slovenska bola moderná, zdravá, spravodlivá, vzdelaná a kultúrna krajina.“

Na margo slov poľského arcibiskupa sa však nevyjadril. „Solúnski bratia nám pred stáročiami odovzdali svoj odkaz a najlepším uctením ich misie bude, ak hodnoty, ktoré priniesli na Slovensko, budeme neustále rozvíjať. Ich pamiatku som si dnes uctil aj na bohoslužbe v Nitre,“ končí Hegerov status na Facebooku.


FOTO: ilustračné

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

UCTILI SME SI ODKAZ SOLÚNSKYCH BRATOV Svätí Cyril a Metod prišli na naše územie, aby priniesli zrozumiteľnosť Evanjelia...

Posted by Eduard Heger - predseda vlády SR on Monday, July 5, 2021
Heger sa zúčastnil na Cyrilo-metodskej národnej púti
4
Galéria
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM