Ilustračný obrázok k článku Najdesivejší liek spred 60 rokov: Mal zabrániť nevoľnosti, zmrzačil 12-tisíc detí
Zdroj: instagram.com/reprofoto rt_documentary_ , Facebook.com/Biology

Najdesivejší liek spred 60 rokov: Mal zabrániť nevoľnosti, zmrzačil 12-tisíc detí

Preživší s následkami bojujú dodnes. Nemajú ruky, nohy a ďalší napríklad uši. Rozsah vád je však oveľa väčší.

Monika Hanigovská Magazín
Monika Hanigovská Magazín

Najdesivejší liek spred 60 rokov: Mal zabrániť nevoľnosti, zmrzačil 12-tisíc detí

Preživší s následkami bojujú dodnes. Nemajú ruky, nohy a ďalší napríklad uši. Rozsah vád je však oveľa väčší.

Ilustračný obrázok k článku Najdesivejší liek spred 60 rokov: Mal zabrániť nevoľnosti, zmrzačil 12-tisíc detí
Zdroj: instagram.com/reprofoto rt_documentary_ , Facebook.com/Biology

Odporcovia vakcín na covid-19 resp. tí, ktorí súčasným nedôverujú, na internete šíria doslova hrozivé prirovnania dávnym prípadom. Do čiernej kapitoly farmakológie sa navždy zapísal liek s názvom thalidomid.

Liečivo vo forme tabletiek vypustila do sveta západonemecká farmaceutická spoločnosť Grünenthal. Veľmi skoro sa však stalo nočnou morou niektorých mamičiek.

Písal sa rok 1957 a voľnopredajný liek sľuboval ničím nerušený spánok. Dostať sa k nemu nebolo taktiež vôbec zložité. Bolo ho možné bežne kúpiť v lekárňach a to naprieč 48 krajín sveta. Sedatívum sa však začalo rýchlo využívať oveľa všestrannejšie.

„Čoskoro sa začalo používať na liečbu mnohých ďalších stavov, vrátane prechladnutia, chrípky, nevoľnosti a ranných nevoľností u tehotných žien,“ vyratúva jeho pestré využitie Science Museum na svojom webe.

Zdeformované deti

Tehotným ženám sa však po jeho užívaní začali rodiť aj deti so zdeformovanými končatinami alebo bez rúk, nôh, uší. Ďalšie boli navždy „poznačené“ vrodenými poruchami svalov očí, srdca a tráviaceho systému. No liek začala spoločnosť sťahovať z trhu až o niekoľko rokov neskôr.

„Trvalo päť rokov, kým sa preukázala súvislosť medzi talidomidom a ženami, ktoré ho užívali v tehotenstve, a následne jeho dopadu na ich deti. Nielenže liek zmenil životy ľudí, ale vyústil do prísnejšieho testovania a hlásenia vedľajších účinkov,“ píše ďalej tamojšie vedecké múzeum v Londýne.

„V roku 1961 bol zakázaný potom, čo poukazoval na deti z celej Európy s vážnymi vrodenými chybami a poškodenými vnútornými orgánmi,“ informuje o tom BBC.

Lieková Aféra thalidomid si podľa webového portálu aktualne.cz vyžiadala zmrzačenie približne 12-tisíc novorodencov. No niektoré zdroje uvádzajú vyššie čísla.

Tieto deti však už vyrástli a sú medzi nami. Dnes sú to dospelí ľudia, ktorí zvádzajú boj so svojim hendikepom.

Článok pokračuje pod videom.

Dve tabletky

Vráťme sa však späť. V roku 1958 sa začal vyrábať aj vo Veľkej Británii, kde ho podávali taktiež tehotným a dojčiacim matkám. Medikament navždy zmenil život napríklad Agnes Lattimerovej.

Pred niekoľkými rokmi poskytla pre BBC Radio Ulster vôbec prvý detailnejší rozhovor o tejto tragédii. Mala 26 rokov, keď sa ocitla chorá na nemocničnom lôžku. Agnes bola v tomto období v rannom štádiu tehotenstva.

„Ležala som, keď prišla zdravotná sestra a pýtala sa, že prečo nespím. Povedala som jej, že nie som unavená, no prehovorila ma, aby som si vzala dve tabletky. Nepomyslela som si o tom nič čudné,“ spomína si.

Zahanbili ju

V júni 1962 sa mladej mamičke narodila vytúžená dcérka Kim. Radosť však rýchlo vystriedala beznádej, zúfalstvo a nakoniec aj výčitky.

„Pamätám si, ako mi lekár hovoril, že nemá palce… vzali ma k nej, Kim ležala v postieľke. Videla som iba jej hlavičku, pretože telo zakryli prikrývkou,“ opisuje podrobnejšie Agnes pre BBC.

Veľmi rýchlo ju začali obviňovať. „Jedna zo zdravotných sestier sa ma opýtala, že či som pila počas tehotenstva veľa alkoholu.“ Jej odpoveď bola jasná. Agnes zdravotníckemu personálu povedala, že sa ho ani len nedotkla. „Nevedeli (zdravotnícky personál-poz.red.), čo alebo koho môžu viniť, takže obvinili matku.“

Svoje dievčatko však uvidela až doma. „Rozbalila som zavinovačku, chcela som vymeniť plienku… a vtedy som ostala šokovaná.“ Najstarší syn rýchlo odvrátil tvár a „od toho dňa sa u neho objavilo zajakávanie.“

„Cítila som zahanbená, že som bola taká slabá, keď som nepovedala zdravotnej sestre, že nechcem tie tabetky,“ a túto vinu „nosila“ v sebe ešte mnoho ďalších mesiacov.

Necíti krivdu

Svoj pohľad na vec má aj ďalšie preživšie „talidomidové dieťa“. „Myslím si, že veľa matiek sa do dnešných dní cíti previnilo, ale nebola to ich chyba,“ stojí na ich strane Jacqueline Flemingová. Necíti krivdu ani proti doktorom.

„Lekári nevedeli, čo im dávajú, a matky nevedeli, čo berú,“ dodala.

Liek mal takpovediac zaplaviť aj americký trh, stopla ho však farmakologička Frances Oldhamová Kelseyová, ktorá v tej dobe pracovala ako zamestnankyňa amerického úradu pre kontrolu liečiv. Nepozdávali sa jej vtedajšie výsledky výskumu. Odborníčka to vtedy nevedela, no zachránila mnohé deti pred ďalším zmrzačením.

Sme lifestyle

Každá to nezvládla

Niektoré „talidomidové deti“ neprežili. Iné zase nedokázali vychovávať rodičia, ďalšie boli v spoločnosti šikanované. To, však nebol prípad samotnej Kim.

„Neviem, či to bolo tým, že som mala starších bratov a sestry, ale nikdy ma v škole nešikanovali a nesprávali sa ku mne inak,“ povedala pre niekoľkými rokmi.

Až v roku 2010 sa britská vláda oficiálne ospravedlnila všetkým pozostalým a poskytla odškodné. „Do tej doby som sa stále cítila previnilo, pretože nikto nepriznal, že došlo k pochybeniu, a bolo mi to ľúto,“ povedala Agnes.

Poznáme vysvetlenie

Japonskí vedci z Tokijského technologického inštitútu rozlúskli záhadu tragédie. Prečo dochádzalo k znetvoreniu detí? Ukázali to až pokusy aplikované na hydine a rybičkách.

Odborníci zistili, že liek sa viaže na bielkovinu známu ako cereblon, čo v praxi znamená, že sa výrazne zníži aktivita pri vývoji končatín. Informoval o tom web aktualne.cz.

Niektoré „talidomidové deti“ sa napriek všetkému pozerajú na svet inými očami. „Moje zdravotné postihnutie nie je najdôležitejšou vecou, ktorá sa mi kedy stala,“ odkazuje na Facebookovej skupine No Limits režisér Niko von Glasow, ktorý k nim patrí.

„Moje deti sú najdôležitejšou vecou, ktorá sa mi kedy stala,“ vraví.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Čo hýbe Slovenskom

Dodnes ich označujú ako „talidomidové deti“.

Back in time ... do you remember the tragedy of the "thalidomide babies"? For those of us considering conceiving in the ...

Posted by Susan Dunn on Thursday, January 25, 2018
Posted by Biology on Sunday, April 15, 2018

To this day Grünenthal claims they could not have foreseen the damaging effect of #thalidomide. The epidemic of...

Posted by No Limits on Wednesday, October 11, 2017

German #thalidomide survivor and film director Niko von Glasow was born with two short arms. “My disability is not the...

Posted by No Limits on Friday, January 13, 2017

DR. JAN SCHULTE-HILLEN - emergency doctor in Switzerland, skateboarder, Thalidomider. “I’m not a Thalidomider in the...

Posted by No Limits on Tuesday, April 26, 2016
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín