Ilustračný obrázok k článku Očkovanie rozdelilo i odborníkov: Chcem liečiť, nie robiť TESTY na deťoch, vraví lekárka
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Očkovanie rozdelilo i odborníkov: Chcem liečiť, nie robiť TESTY na deťoch, vraví lekárka

Slovenská lekárka odmieta očkovať deti a dorast. Tvrdí, že nie sú k dispozícii dáta o dlhodobej bezpečnosti a možných vedľajších účinkoch dostupných vakcín.

Monika Hanigovská Zo Slovenska
Monika Hanigovská Zo Slovenska

Očkovanie rozdelilo i odborníkov: Chcem liečiť, nie robiť TESTY na deťoch, vraví lekárka

Slovenská lekárka odmieta očkovať deti a dorast. Tvrdí, že nie sú k dispozícii dáta o dlhodobej bezpečnosti a možných vedľajších účinkoch dostupných vakcín.

Ilustračný obrázok k článku Očkovanie rozdelilo i odborníkov: Chcem liečiť, nie robiť TESTY na deťoch, vraví lekárka
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Očkovanie proti COVID-19 dlhodobo rozdeľuje našu spoločnosť na dva tábory. Nie sú to však len obyvatelia Slovenska, no pridávajú sa aj politici, známe tváre, zaznamenali sme aj obchodnú prevádzku a odbornú verejnosť.

Žiadne očkovanie

V týchto dňoch svoj postoj k vakcinácii vyjadrila aj detská lekárka Júlia Hrachová na svojom webe. „Som lekár, chcem liečiť, nie robiť testy na deťoch. Preto sa v našej ambulancii nebude nikdy realizovať žiadne očkovanie detí a dorastu proti Covid-19! Považujem za seriózne informovať vás touto cestou, aby ste sa mohli včas a slobodne rozhodnúť pre iného pediatra a presunúť dokumentáciu svojich detí.“

Aktuálne informácie o korone

Vedľajšie účinky

Lekárka ďalej tvrdí, že korona prebieha u veľkej väčšiny detí ľahko a bez komplikácií. Podobne sa k tomu vyjadruje aj americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré tvrdí, že väčšina detí s koronou má mierne príznaky alebo nemá žiadne.

No zároveň CDC dvíha varovný prst. „Niektoré deti však môžu ťažko ochorieť. Môžu vyžadovať hospitalizáciu, intenzívnu starostlivosť alebo ventilátor, ktorý im pomôže dýchať. V zriedkavých prípadoch môžu aj zomrieť,“ píše na svojom webe.

Doktorka vidí zásadný problém v očkovaní. „Dáta o dlhodobej bezpečnosti a možných vedľajších účinkoch dostupných vakcín nie sú k dispozícii. Vakcíny sú práve pre nedostatok dát schválené EMA (Európska lieková agentúra) len podmienečne,“ tvrdí detská lekárka.

Váhajúci Nemci

Očkovanie detí rozdeľuje európske štáty. Príkladom je Nemecko, konkrétne Nemecká Stála komisia pre očkovanie (STIKO), ktorá nevydala odporúčanie na očkovanie detí vo veku nad 12 rokov. Informuje o tom spravodajský web Tagesschau.

„Očkovania je možné na základe individuálneho rozhodnutia rodičov, ich detí a lekárov. V súčasnosti neexistuje taká schválená vakcína.“

Na očkovanie detí si posvietila aj Nemecká spoločnosť pre imunológiu (DGFI) a podľa ich slov je očkovanie detí dôležité. DGFI predpokladá, že kolektívnu imunitu bez nich nedosiahneme.

„Pokiaľ nebude táto skupina očkovaná vôbec alebo len v malej miere, kolektívnu imunitu nedostaneme,“ tvrdí viceprezident spoločnosti Reinhold Förster.

Inak sa k deťom a mladistvým vo veku 12 až 15 rokov postavil napríklad Izrael, nečakal a od polovice júna ich začal hromadne očkovať.

Prečo očkovať

K očkovaniu detí sa vyjadrilo aj Ministerstvo zdravotníctva SR na Facebooku, kde podrobne píše o desiatich dôvodoch, prečo by rodičia mali nechať očkovať deti, a o slovo sa prihlásila prezidentka Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Elena Prokopová.

„Vďaka očkovaniu už nepoznáme mnohé potenciálne smrteľné ochorenia ako pravé kiahne, detskú obrnu, osýpky alebo záškrt. Aj očkovanie proti Covid-19 zabráni vážnemu ohrozeniu zdravia a života detí a umožní im chodiť do školy, vzdelávať sa, rozvíjať svoje fyzické i mentálne schopnosti mimoškolskými aktivitami, účasťou v táboroch, stretaním sa s rodinou i priateľmi,“ píše odborníčka.

Podľa jej slov všetky dostupné údaje dokazujú, že vakcína je bezpečná a efektívna. „Jej účinky sú pod takým drobnohľadom svetových vedeckých kapacít, ako žiadne iné liečivo a budú veľmi pozorne sledované naďalej.“

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si aj

Ste za očkovanie detí 12+ proti korone?

áno 9.2%
neviem 3%
nie 87.8%

DESAŤ DÔVODOV, PREČO PEDIATRI ODPORÚČAJÚ OČKOVAŤ DETI PROTI COVIDU 👧💉👦 1. Chceme mať zdravé deti! Hoci väčšina detí má...

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Wednesday, June 9, 2021
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín