Monika Hanigovská Magazín

Nakláňa váš pes hlavu, keď sa mu prihovoríte? Vedci prišli na to, prečo to robí

Ľudia si so psami vytvorili veľmi pevné citové puto. Najnovší prieskum ukazuje, že niektorí chlpáči dokážu oveľa viac, ako sme si vôbec mysleli!

Ilustračný obrázok k článku Nakláňa váš pes hlavu, keď sa mu prihovoríte? Vedci prišli na to, prečo to robí
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Nedávno sme vás informovali o tom, že pes dokáže rozoznať až 6 ľudských pocitov. Odborníci teraz prišli s ďalšími novými zisteniami v otázke vzájomnej komunikácie.

Tie publikovali v odbornom časopise Animal Cognition, pričom v ňom označili štvornohých miláčikov ako „nadaných“ a „bežných“.

Ako je to možné? Vedci poukázali na potenciálne spojenie medzi pamäťou psov a sklonom jeho hlavy, a to podľa nich názoru, nie je silnou doménou každého štvornohého parťáka.

Robí to aj váš?

Počas výskumu podrobili psy testu vedomostí. Majitelia vyzvali svoje šteňatá, aby priniesli hračku. No nie hocijakú! Povel sa spájal s menom konkrétneho predmetu.

Veľká časť psov si zapamätala iba názvy dvoch hračiek, zatiaľ čo „nadaní“ miláčikovia priniesli pred nohy svojho pána postupne desať až viac predmetov. Nezabudli pri tom nakloniť hlavu doprava alebo doľava.

„Pozorovali sme 40 psov počas testov vedomostí, v ktorých označovali predmety a analyzovali sme pri tom ich naklonenie hlavy. To sa vyskytovalo najmä vtedy, keď počuli ľudí, ktorí ich žiadali priniesť známu hračku,“ opísala Andrea Sommese, výskumníčka na Univerzite Eötvösa Loránda v Budapešti.

„Naše výsledky naznačujú, že iba psy, ktoré sa naučili názvy predmetov, často nakláňajú hlavu,“ informuje výskumníčka projektu.

Mohlo by vás zaujímať

Vizuálny obraz v hlave?

Andrea Sommese zároveň v publikácii dodala, že len niekoľko psov sa dokázalo naučiť názvy viacerých predmetov, zatiaľ čo väčšina chlpáčov túto úlohu nevedela splniť.

Odborníci dospeli k jednoznačnému záveru, že za roztomilým nakláňaním hlavy môže byť oveľa viac, než len „pekná póza“. Môže to byť znakom pozornosti alebo dokonca zhody mena s vizuálnym obrazom v ich hlave.

„Pri každej skúške bolo zaznamenané zobrazenie naklonenia hlavy od okamihu, keď majiteľ začal so psom hovoriť, až do okamihu, keď odišiel a priniesol hračku,“ zhodli sa na záver vedci.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Čo sa deje na Slovensku?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM