ELA Správy Zo Slovenska

Nápad, aby ÚRADNÍCI robili z domu, vytočil Slovákov: Vy ušetríte a naše energie kto ZAPLATÍ?

Stačilo iba pár viet ministra sociálnych vecí Milana Krajniaka v rovine teórie, a oheň bol na streche. Slovákov na internete pobúrilo, akým smerom chce zrejme vláda šetriť na energiách.

Ilustračný obrázok k článku Nápad, aby ÚRADNÍCI robili z domu, vytočil Slovákov: Vy ušetríte a naše energie kto ZAPLATÍ?
Zdroj: Pixabay.com , TASR/Martin Baumann

Zhasnuté pamiatky svetových metropol, vypínanie pouličného osvetlenia či pokuty za prekúrené domácnosti. Európski lídri hľadajú v týchto dňoch riešenie, ako prežiť zimu. Niektoré krajiny sú nekompromisne striktné. Napríklad švajčiarske úrady oznámili, že zvažujú pokutovať obyvateľov, ktorí svoje príbytky v zime vykúria na viac než 19 °C.

Krajina argumentuje tým, že musí urobiť opatrenia, aby zabezpečila dostatok plynu na celú zimu. Okrem regulácie teploty by vláda chcela dočasne zakázať interiérové ohrievače a vyhrievanie bazénov a sáun.

Nemecký Berlín vyzval, aby ľudia prestali vo verejných budovách či kancelárskych priestoroch vykurovať „miestnosti, v ktorých sa ľudia až tak veľmi nezdržiavajú“, t. j. chodby či veľké haly. No a možno v podobnom duchu sa to bude niesť aj na Slovensku.

Riešenia sa hľadajú

Slovenská vláda pripravuje viaceré scenáre, ako reagovať na energetickú krízu. V stredu po rokovaní vlády to vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽANO). Skonštatoval, že na septembrovú a zrejme aj októbrovú schôdzu Národnej rady SR pôjdu zákony na pomoc ľuďom s energiami. Avizoval, že opatrení na budúci rok je nachystaných dosť.

Heger priblížil, že veľkú časť stredajšieho rokovania kabinet venoval energetickej kríze. Dodal, že momentálne sa čaká na európske riešenie cien energií. Ubezpečil, že vláda bude reagovať v „príhodnom čase a primeraným spôsobom“.

Čo-to ale prezradil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Zvažuje, že počas časti vykurovacej sezóny by mohli úrady fungovať len do štvrtka a počas piatkov by zamestnanci pracovali z domu.

„Toto je zatiaľ podľa našich prepočtov najväčšia potenciálna úspora,“ dodal. Krajniak počíta aj s tým, že sa stlmí kúrenie v chodbách a bude sa regulovať spotreba cez víkendy a v noci. Dodal však, že sa prispôsobí, ak vláda rozhodne o iných opatreniach.

Kto zaplatí energie Slovákov?

Aj keď detaily, ako by to vyzeralo v praxi, Krajniak bližšie nešpecifikoval, už len samotný nápad pobúril na internete Slovákov. Mnohí majú v čerstvej pamäti, ako počas covidu pracovali z domu a, pochopiteľne, ľuďom aj takto stúpli výdavky v podobe internetu, elektriny, vody. V zime, keď sa ešte aj skôr stmieva, obzvlášť za elektrinu a kúrenie.

Slováci, a nielen tí, ktorí pracujú na úradoch, preto pod článkom Krajniaka nešetrili kritikou:

  • A doma bude kto energie platiť? Vláda?
  • Kto ušetrí? Počítač v úrade potrebuje elektriku a doma nie?
  • A nech si energie platia zamestnanci?!
  • A že nám doma stupne odber za energie a zaplatíme zo svojho rozpočtu ho nezaujíma!
  • A doma energie nepotrebujem? Tie kto bude platiť? Nápad hodný ministra.
  • Rozumne! Home office nech náklady znášajú ľudia?!
  • A doma nám to zaplatí ten dementný trulo Krajniak?
  • Aha, som zabudol, jeho bežní ľudia vôbec nezaujímajú, a vôbec mu nevadí, že oni si musia doma kúriť a platiť elektriku + internet, aby mohli robiť z domu…

Neprehliadnite aj:

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM