Zo zahraničia

Neuveriteľný PARADOX: EÚ napriek vojne na Ukrajine organizuje v MOSKVE filmový festival

V Moskve sa bude počas dvoch týždňov konať Európsky filmový festival. Vlani sa pre ruskú inváziu na Ukrajinu nekonal.

Ilustračný obrázok k článku Neuveriteľný PARADOX: EÚ napriek vojne na Ukrajine organizuje v MOSKVE filmový festival
Zdroj: Unsplash.com , Unsplash.com

V Moskve sa od 1. do 15. novembra pod mottom „Kino spája“ uskutoční Európsky filmový festival, na ktorom sa predstaví 21 filmov z krajín EÚ vrátane Nemecka, Francúzska, Španielska, Talianska, Českej republiky a Luxemburska. Vlani sa festival nekonal pre ruskú inváziu na Ukrajinu. TASR správu prevzala v piatok z agentúry DPA.

Vzájomné vzťahy môžu pokračovať

Aj v zložitom kontexte ruskej vojny proti Ukrajine chce EÚ ukázať, že vzťahy medzi Európanmi a Rusmi môžu pokračovať, uviedol veľvyslanec Európskej únie v Rusku Roland Galharague. Hoci EÚ pre vojnu na Ukrajine ukončila spoluprácu s ruskou vládou, podľa neho by sa to nemalo odzrkadliť na obyvateľoch Ruska.

„Kino spája ľudí… Ruská kultúra a umenie slúžia ako zdroj obohatenia pre filmových tvorcov aj v Európe,“ dodal Galharague. Na festivale, ktorý prebiehať on-line, sa predstavia aj dve koprodukcie s účasťou Ruska.

Atmosféra zastrašovania

Počas neverejného predstavenia programu festivalu organizovaného EÚ v Moskve sa na obrazovke zobrazili slogany o slobode a ľudských právach.

Niektorí hostia hovorili o atmosfére zastrašovania a strachu vo všetkých sférach ruskej spoločnosti.

Filmy vrátane dokumentov sa budú premietať v pôvodnom znení s titulkami na platforme Coolplay. Prístup bez predchádzajúcej registrácie bude možný len z Ruska alebo pre ľudí v zahraničí s prístupom k VPN (virtuálnej privátnej sieti).

Mnoho ruských umelcov opustilo svoju vlasť, pretože už nemôžu slobodne pracovať v krajine, kde je západná kultúra niekedy oficiálne démonizovaná, konštatuje DPA. Najmä filmári kritizujú cenzúru zo strany ruského ministerstva kultúry, ktoré napríklad odmieta udeľovať licencie na distribúciu filmov v kinách.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: SMER-SD
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM