Ilustračný obrázok k článku Niekto dal do Hniezda záchrany bábätko: Chlapček je na svete pár hodín a je ZDRAVÝ
Zdroj: UNLP

Niekto dal do Hniezda záchrany bábätko: Chlapček je na svete pár hodín a je ZDRAVÝ

Novonarodeného chlapčeka v dobrom zdravotnom stave našli zamestnanci Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice v tamojšom hniezde záchrany.

han Regióny
han Regióny

Niekto dal do Hniezda záchrany bábätko: Chlapček je na svete pár hodín a je ZDRAVÝ

Novonarodeného chlapčeka v dobrom zdravotnom stave našli zamestnanci Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice v tamojšom hniezde záchrany.

Ilustračný obrázok k článku Niekto dal do Hniezda záchrany bábätko: Chlapček je na svete pár hodín a je ZDRAVÝ
Zdroj: UNLP

Informovala o tom v piatok Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia UNLP. Viac nájdete aj na webe nemocnice.

Na vloženie bábätka do hniezda záchrany upozorňuje na neonatologickom oddelení nemocnice na Rastislavovej ulici alarm. Sestry okamžite overili cez kamerový systém, kde vidieť len samotný inkubátor, či je dieťa v hniezde. „Vo verejnom inkubátore ležal chlapček, ktorý bol na svete sotva pár hodín, s čiapočkou na hlave, zabalený do zavinovačky. Našli sme ho vo výbornom zdravotnom stave,“ priblížila primárka neonatologického oddelenia Iveta Kostelníková. K udalosti došlo pred pár dňami.

Bol v teple

Novorodenci sa rýchlo podchladia, preto je verejný inkubátor vyhrievaný. Dieťatko okamžite dostáva plnohodnotnú lekársku pomoc. „Neonatológ dieťa vyšetrí, urobí základné klinické vyšetrenia, odhadne jeho vek podľa vonkajších znakov – hmotnosti a dĺžky, prítomnosti zvyšku zaschnutého pupočníka, občas pri dieťati nájdeme aj lístoček s menom a dátumom narodenia, niekedy má na ruke ešte aj náramok z pôrodnice. V tomto poslednom prípade matka pravdepodobne porodila doma,“ uviedla Kostelníková.

Zdravotníci všetko presne zdokumentujú, aj to, čo malo dieťa v hniezde oblečené, či bolo čisté alebo zanedbané.

„Okrem základných laboratórnych vyšetrení, ako i vyšetrenia krvnej skupiny realizujeme aj toxikologické vyšetrenie pre prípad drogovej závislosti matky, výtery i sérológiu vo vzťahu k možným infekciám,“ doplnila primárka. Následná starostlivosť o zachránené dieťa sa nelíši od starostlivosti o ostatných novorodencov.

Aký je postup ďalej?

O nájdení dieťaťa vo verejnom inkubátore je vždy informované riaditeľstvo nemocnice, občianske združenie Šanca pre nechcených i sociálny pracovník nemocnice. Ten udalosť oznámi Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) a začína sa proces umiestnenia dieťaťa do profesionálnej rodiny. Na neonatologickom oddelení ostáva dieťa do rozhodnutia súdu dva až štyri týždne.

Ďalšie aktuálne témy

Rodičia majú smolu

Ak si rodičia rozmyslia tento čin a žiadajú dieťa späť, nemocnica im ho vydať nemôže. Pri osvojení dieťaťa sa postupuje podľa zákona o rodine, preto nemocnica rodičov odkáže na ÚPSVaR. V princípe však domnelá matka musí počkať na výsledky testov o preukázaní biologického materstva a následne čakať na rozhodnutie súdu, čo môže trvať aj rok.

V hniezde záchrany v UNLP sa doposiaľ našlo 19 detí, z nich 13 chlapcov a šesť dievčat. V dvoch prípadoch sa stalo, že domnelí rodičia žiadali nemocnicu o vrátenie dieťaťa, ktoré umiestnili do verejného inkubátora, späť domov.

Hniezdo záchrany, ktoré prevádzkuje UNLP, je jedným z 20 na Slovensku. Nachádza sa na prístupnom mieste v areáli na Rastislavovej 43 na prízemí chirurgického monobloku. V roku 2005 ho vybudovalo OZ Šanca pre nechcených. „Matka doň môže uložiť novorodenca anonymne a beztrestne bez toho, aby niekto pátral po jeho a jej pôvode,“ informovala nemocnica.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Niečo viac z tém, ktoré hýbu Slovenskom

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín